Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Trump'ın Çelik Kararına Avrupa’dan Misilleme

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Trump’ın çelik ve alüminyuma ek vergi kararına karşılık vermeye hazır. AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström, ABD’nin kararı uygulamaya sokması halinde üç ayaklı bir plan izlenmesine karar verdi. Önce DTÖ ile çözüm aranacak, ardından çelik ve alüminyum için koruma önlemleri alınacak.

yapi.com.tr
Trump'ın Çelik Kararına Avrupa’dan Misilleme

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına ise yüzde 10 oranında ek vergi uygulama kararını ‘kabul edilemez’ bulan Avrupa Birliği, Washington’ın bu doğrultuda somut adım atması halinde devreye sokacağı önlemleri açıkladı.

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre, Avrupa Birliği Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström tarafından açıklanan unsurlar plan niteliğinde. Brüksel, ABD’nin kararı uygulamaya sokması halinde üç ayaklı bir plan izlenmesine karar verdi.

Bu çerçevede, Trump somut adım atarsa konu Dünya Ticaret Örgütü’ne taşınacak ve diğer ülkelerle koordinasyon içinde hareket edilmesinin yolları aranacak. Çelik ve alüminyum sektörüne yönelik korunma önlemleri alınacak. Ticaret ilişkilerini dengelemek amacıyla Amerikan ürünlerine karşı korunma önlemleri devreye sokulacak.

AB Komisyonu misilleme yapılacak ürünlere ilişkin listeyi de belirledi. Henüz resmen açıklanmayan listede burbon viskiler, pirinç, yaban mersini, portakal suyu, fıstık ezmesi, tütün, puro, kot pantolonlar, motosikletler, demir ve çelik konteynerler yer alıyor.

Güvenlik değil, ekonomik kazanç odaklı

Malmström, Trump’ın ek tarifeler için öne sürdüğü ulusal güvenlik tezinin adil olmadığını, bunların korumacılık niteliğinde ve ekonomik kazanç odaklı olduğunu belirterek, “Müttefiklerin nasıl bir tehdit oluşturacağını anlayamıyoruz” dedi. ABD önlemleri almadığı sürece AB’nin ticaret savaşının önlenebileceğini umduğu da Malmström’ün vurguları arasında yer aldı. Olası Amerikan kararının AB’de binlerce kişinin işini tehlikeye atabileceğini vurgulayan Malmström, bu nedenle kararlı bir tepkinin gerekli olduğunun altını çizdi. Malmström, önlemlerin Transatlantik ilişkilere ve küresel kurallara bağlı sisteme zarar vereceği uyarısında bulundu.

AB’nin ABD’ye çelik ihracatı yıllık yaklaşık 5 milyar Euro, alüminyum ihracatı ise bir milyar Euro civarında. Trump’ın ek vergileri devreye sokması halinde bunun maliyetinin 2.8 milyar Euro’yu bulması öngörülüyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/trumpin-celik-kararina-avrupadan-misilleme_163607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!