Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TSKB Enerjiye 420 Milyon Dolar Kredi Açtı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, Dünya Bankası’ndan Haziran ayında sağladıkları 420 milyon dolarlık uzun vadeli krediyi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini arttırmayı amaçlayan projeler için kullanıma açtıklarını belirterek, bu alanda yatırım yapan kuruluşlara çağrı yaptı.

Hürriyet Gazetesi
TSKB Enerjiye 420 Milyon Dolar Kredi Açtı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, Dünya Bankası’ndan Haziran ayında sağladıkları 420 milyon dolarlık uzun vadeli krediyi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini arttırmayı amaçlayan projeler için kullanıma açtıklarını belirterek, bu alanda yatırım yapan kuruluşlara çağrı yaptı. Beşkök, küresel krizin uluslar arası mali piyasalarda yarattığı olumsuz ortama rağmen TSKB olarak kredi piyasalarından çekilmediklerini, yatırımların finansmanı için KOBİ’ler dahil özel sektöre fon sağlamaya aynı hızla devam ettiklerini söyledi. Beşkök,“TSKB’nin zaten varlık nedeni yatırım ve kalkınma amaçlı projelere kredi vermek. Bu nedenle geri çekilmek ya da kredi kaynağını kısmak söz konusu olamaz. Aksine bu ortamda daha da yoğun bir şekilde kredilendirmeye çaba harcıyoruz. Çünkü biz Türkiye’ye inanıyoruz ve güveniyoruz” dedi.

27 yılın en yükseği

Dünya Bankası’ndan sağlanan kaynağın Türkiye Kalkınma Bankası’na verilen 180 milyon dolar ile birlikte 600 milyon dolara ulaştığını belirten Beşkök, “27 yıldır bu bankadayım, 420 milyon dolarlık bu kredinin Dünya Bankası’ndan şimdiye kadar sağladığımız en büyük montanlı kredi olduğunu vurgulamalıyım. Bu kredinin 500 milyon doları doğrudan Dünya Bankası kaynaklarından sağlanırken, 100 milyon doları da yine Dünya Bankası tarafından yönetilen Temiz Teknoloji Fonu (CTF) aracılığıyla verildi. Bu fondan kaynak aktarılan ilk ülkenin de Türkiye olduğunu özellikle hatırlatmalıyım” diye konuştu.

Beşkök, iklim değişikliğini önlemeye yönelik projelerin finansmanında kullandırılan kredi toplamının da Dünya Bankası’ndan alınan 420 milyon dolar dahil olmak üzere 910 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Yüksek oranda başvuru

Özellikle orta ve uzun vadeli yatırım ve proje finansmanının küresel kriz ortamında alabildiğine güçleştiği gerçeğinin altını çizen Beşkök, TSKB’nin bu kredisine yönelik şu ana kadar önemli bir başvuru da geldiğine işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dünya Bankası’ndan sağladığımız 30 yıl gibi çok uzun vadeli bu kredi çok kıymetli bir kaynak.. Kriz nedeniyle imalat sanayinden talep azalmış olsa da diğer sektörlerden çok yoğun bir talep var. Şimdi biz bu kaynağı yenilenebilir enerji yanı sıra enerji verimliliğini arttırmayı amaçlayan projelere vereceğiz. Geçen hafta içinde krediyi kullanıma açtık. Yenilenebilir enerji yatırımı olan veya enerji verimliliğini arttırmayı hedefleyen kuruluşlara bir anlamda kredi için başvuru çağrısı da yapmış oluyoruz.”

Piyasada az oyuncu kaldı

Beşkök, kriz öncesinde özellikle enerji sektörü yatırımlarının finansmanına yönelik olarak Türkiye piyasasında yabancı bankaların çok etkin olduğunu, ancak krizle birlikte bu kesimlerin piyasadan çekildiklerini hatırlatarak, “Şu anda enerji sektörüne yönelik yatırım finansmanında TSKB’nin dışında birkaç banka daha var. Doğal olarak az oyunculu bir pazar içindeyiz. Çünkü buradaki yatırımlar uzun vadeli finansman gerektiriyor. TSKB’nin kaynak yapısı da uzun vadeli olduğu için diğer bankalara kıyasla daha rahat davranabiliyor. O nedenle bu piyasada kısıtlama ve çekilme gibi bir yaklaşımımız yok, aksine daha çok ne yapabiliriz diye çaba harcıyoruz” diye konuştu.

Apex kredileri 1 milyar Dolar sınırında

Dünya Bankası ile de çok özel bir ilişki içinde olduklarını belirten Beşkök, bu konuda şunları söyledi:

“Dünya Bankası’ndan aldığımız kredileri hem doğrudan hem de dolaylı olarak kullandırıyoruz. Dolaylı kredileri biz ticari bankalar ve finansal kiralama şirketleri üzerinden kullandırıyoruz. Ağırlıkla KOBİ’lere yönelik bu krediler. Bu şekilde TSKB normalde erişemeyeceği şirketlere de bir şekilde finansman sağlamış oluyor.”

Apex olarak adlandırılan kredi çerçevesinde Dünya Bankasından 2004-2008 döneminde toplam 900 milyon dolar kaynak sağladıklarını ve bunun 750 milyon dolarını kullandırdıklarını söyleyen Beşkök, Avrupa Yatırım Bankası’ndan da APEX bankacılığı kapsamında KOBİ’lerin finansmanı için 150 milyon Euro kredi aldıklarını ve tümüyle kullandırdıklarını belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tskb-enerjiye-420-milyon-dolar-kredi-acti_71703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!