Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜBİTAK Robotu Göçük Altına Girecek

Maden kazalarından sonra arama kurtarmayı TÜBİTAK tasarımı robot yapacak. Ekim ayı itibarıyla kullanılmaya başlanacak robot göçük altına kurtarma ekiplerinden önce girip bilgiler verecek.

yapi.com.tr
TÜBİTAK Robotu Göçük Altına Girecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, maden kazaları sonrası gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmalarında uzaktan kontrollü robotlar kullanılacağını açıkladı. Ergün, TÜBİTAK’ın geliştirdiği robotların can kaybını azaltacağını bildirdi. Ergün, TÜBİTAK ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) arasında imzalanan projeyle arama-kurtarma sırasında yaşanan yaralanma, gaz zehirlenmesi gibi durumların bitmesinin amaçlandığını kaydetti.

Dedektörle ölçüm yapacak

Maden kazalarından sonrası arama-kurtarma çalışmalarında, madenin ve galerilerin kazadan sonraki mevcut durumun bilinememesinin kayıp riskini artırdığına işaret eden Bakan Ergün, “Arama-kurtarma ekipleri doğrudan madene girip olası gaz sızıntısı tehlikesine karşın ellerindeki gaz detektörleri ile ölçüm yapıyor. Ancak ölçülen gaz seviyesi tehlikeli değerlere ulaştığında arama-kurtarma ekibi kendini doğrudan tehlikenin içinde buluyor. Robotla müdahaleyle bu risklerin en aza indirilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Ekimden itibaren sahada

Ergün, “Ekim ayı itibarıyla kullanılmaya başlanacak robot göçük alanına arama kurtarma ekibinden önce madene girerek üzerindeki video ekipmanları ve sensörler sayesinde durumu arama-kurtarma ekibine aktaracak. Kurtarma ekipleri, gelen bilgilere göre kaza yerine ulaşıp müdahale edecek” dedi.

Üretimi de Türkiye'de

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, meydana gelen maden kazalarının herkesi derinden üzdüğünü belirterek, “Meydana gelen kaza sonrası insanların hayatını kaybetmemesi veya en azından yaşanan acıları asgari seviyeye indirmek için kazalara hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor. TÜBİTAK’ın geliştirdiği robotlar işte bu noktada devreye girerek can kaybını azaltabilecek robotlar. Bu nedenle bu robotların ülkemizde tasarlanıyor ve üretiliyor olmasını çok önemsiyoruz. Maden kazalarının ülkemizde olmasını hiç istemeyiz ama kamu olarak yaşanabilecek kazalara karşı da gerekli her türlü koruyucu ve önleyici tedbiri almak zorundayız” şeklinde konuştu.

4 bin kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de göçük, grizu patlaması, gaz zehirlenmesi, sel ve su baskını gibi nedenlere bağlı olarak yaşanan maden kazaları 1941 yılından bu yana 4 bin can aldı. Bu kayıpların çoğu kazadan sonra göçük altında gerçekleşiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tubitak-robotu-gocuk-altina-girecek_111517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!