Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TÜDEF, Ankara’daki ‘Paralı Otopark’ Uygulamasını Hakem Heyetine Götürüyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Anakent Belediyesi’nin kentin bazı caddelerini paralı otopark yaparak özel şirketlere kiralamasını Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne şikayet etti. “Yıllık 93 milyon 631 bin TL soygun yapıldığını” söyleyen Çetin, sokakların paralı otopark yapılması uygulamasına son

Cumhuriyet Ankara
TÜDEF, Ankara’daki ‘Paralı Otopark’ Uygulamasını Hakem Heyetine Götürüyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Anakent Belediyesi’nin kentin bazı caddelerini paralı otopark yaparak özel şirketlere kiralamasını Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne şikayet etti. “Yıllık 93 milyon 631 bin TL soygun yapıldığını” söyleyen Çetin, sokakların paralı otopark yapılması uygulamasına son verilmesini talep etti. Otaparka ödediği 5 lirayı geri isteyen Çetin’in haklı bulunması halinde, bu durum diğer yurttaşlar için emsal de oluşturacak.

Ali Çetin, aracını park etmesi üzerine kendisinden 5 lira alınmasını Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne taşıdı. Çankaya Kaymakamlığı’na bağlı Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na dilekçe veren Çetin, Anakent Belediye Meclis kararıyla başkentin 175 cadde ve sokağının önce ANFA isimli şikete devredildiğini, ANFA şirketinin ise bu yerleri ihale yoluyla kiraya verdiğini anımsattı. Bu sokak ve caddelerin bir kısmının “yok fiyatına” kiralama yoluyla satıldığını kaydeden Çetin, belediyenin, ANFA adlı şirketine sokakları günlüğü 55 kuruştan kiraya verdiğini kaydetti. ANFA’nın ise aynı sokakları günlüğü 1 lira10 kuruştan özel şirketlere kiraya verdiğini anlatan Çetin, özel şirketlerin ise tüketicilerden “girdi-çıktı” olarak 5 TL aldığına dikkat çekti. “Kalanların da peyder pey ve Ankaralının tepkisine göre satılacağını” belirten Çetin, şunları kaydetti: “175 sokağın ve sokaklarda öngörülen araç park yeri adedinin dikkate alındığı bir hesap yapıldığında sokak ve caddelerin tamamı kiralama yolu ile satıldığında ANFA’nın kasasına girecek para 7 milyon 409 bin TL’dir. Bu cadde ve sokakları satın anlalar ise Ankaralıdan 100 milyon 41 bin TL alacaktır. Bu yolla kamuya ait ve herkesin kullanımına açık bir yer için özel bir takım firma ve şirketlere aktarılacak para başka bir ifadeyle soygun yıllık tutarı 93 milyon 631 bin TL’dir. Bu tutar yıllık olup her yıl artacaktır. Oysa her bir apartman yapılırken, belediye tarafından otopark parası alınmıştır. Bu paralar bölgesel otopark alanı yapımında kullanılmamış, amaç dışı kullanılmıştır. Şimdi ise mükerrer olarak yeniden tahsil edilmektedir. Otopark sorununu çözmek için ise kamusal alanlar olan kamu bütçesi ile yapılan cadde ve sokakları işgal ederek yeni bir gelir kapısı oluşturmuş, haksız kazanç elde ederek sebepsiz zenginleşme sağlanmaktadır.”

Çetin, dilekçesinin sonunda, “Haksız kazanç ve sebepsiz zenginleşmenin engellenmesi, cadde ve sokakların paralı otopark uygulamasına son verilmesi ve yapılan haksız son bulmasını bu nedenle alınan 5,00 TL bilet ücretinin tarafıma iadesini talep ederim” dedi.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/tudef-ankaradaki-parali-otopark-uygulamasini-hakem-heyetine-goturuyor_82940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!