Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜDEF: Mortgage'a Geçmeyin

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, Mortgage yasasının konut kredisi kullanmış olanları da sistem içine aldığını belirterek, "Konut kredisi kullanmış olanlar bu yasadan yararlanmak istemediklerini bildirsinler" dedi.

Milliyet Gazetesi
TÜDEF: Mortgage'a Geçmeyin

üketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, Mortgage yasasının konut kredisi kullanmış olanları da sistem içine aldığını belirterek, "Konut kredisi kullanmış olanlar bu yasadan yararlanmak istemediklerini bildirsinler" dedi.

Tüketicinin iradesi dışında sözleşme kabulüne zorlandığını belirten Çetin, bu sisteme girmek istemeyenlerin 5 Haziran 2007 tarihine kadar bankalarına mortgage sistemine girmek istemediklerini bildirmeleri gerektiğini ifade etti.

Sisteme giren tüketicilerin ödeme güçlüğüne düştüklerinde evlerinin banka tarafından satılacağını anlatan Çetin, "Evin tapu değeri ile rayiç satış değeri arasında bir fark olursa bunun vergisini tüketici ödeyecek. Yani peşin verdiği para gittiği gibi bir de bu paranın vergisini ödeyecek" diye konuştu.

Tutsat değil, 'tut-öp'
Çetin, "tut-öp" olarak nitelendirdiği yasaya bu şekliyle karşı olduklarını belirtirken, "Yasa, mortgagezedeler yaratacak" dedi. Bu yasayla ev alanların ciddi hak ihlalleriyle karşılaşacağını savunan Çetin, yasanın örnek alındığı ülkelerde konut sorununun devlet desteğiyle çözüldüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'de sübvansiyon veya teşvik olmadığı gibi Maliye Bakanlığı'ndan bankalara kadar çeşitli çevreler tüketiciyi kaz gibi görmekte, ne kadar yolacağının hesabını yapmaktadır. Kredi faizlerini vergi matrahından indirme olanağı bile IMF'nin emriyle kaldırılmıştır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tudef-mortgagea-gecmeyin_52650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!