Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜİK'i Vekâleten Yönetim mi Bozdu?

Kasım ayı enflasyonunun erken ajanslara düşmesinin ardından dün de işsizlik verilerinde SMS skandalına imza atan TÜİK'in 29 yöneticisinden 20'si görevi vekâleten yürütüyor.

yapi.com.tr
TÜİK'i Vekâleten Yönetim mi Bozdu?

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen ay enflasyon verilerinin erken yayınlanmasının ardından dün de işsizlik verilerinde sms skandalı yaşadı. İşsizlik verileri saat 10.00’da değil saat 09.25’te sms ile abonelere gönderildi. Ajanslar ise haberi saat 09.31’de yayımladı. TÜİK yetkilileri, enflasyon verisini erken açıkladığı için Reuters ajansını suçlarken dünkü skandal için de sms bilgi hattı için hizmet aldığı Ester firmasını sorumlu tuttu. Radikal Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, TÜİK’in açıklaması ‘anlaşmalı firmanın tüm verileri herkesten önce görebildiği’ izlenimini oluştururken; gözler bir kez daha TÜİK’in yapısına çevrildi. TÜİK’te ‘vekâleten’ yönetim yapısı dikkat çekiyor. Kurum yöneticilerinin neredeyse tamamı ‘vekâleten’ bu görevleri sürdürüyor.

TÜİK, saat 10.00’da açıkladığı işsizlik verilerini dün saat 09.25’te abonelerine SMS’le gönderdi. Açıklamada, 2005’ten bu yana mobil teknolojilerin kullanılmasına geçildiği ve 3737 SMS Servisi ile hizmet verilmeye başlandığı anımsatıldı. Bu kapsamda bir firma ile de işbirliği yapıldığı belirtilen açıklamada, “Hanehalkı İşgücü Haber Bülteni, yayımlama saatinin ilgili firma tarafından yanlış girilmesi sonucunda normal vaktinden önce yayımlanmıştır. Verdiği hizmette göstermiş olduğu kusur sebebiyle firma hakkında gerekli hukuki süreç başlatılmıştır” denildi. Açıklamanın son bölümünde kamuoyundan özür dilendi. Ancak TÜİK’in açıklaması “Anlaşmalı firma, TÜİK verilerini herkesten önce görebiliyor mu” sorusunu da getirdi.

2 aydır erken açıklanan veriler sonrasında yaptığı açıklamalarla “Suçlu TÜİK dışında” mesajı veren TÜİK’in yönetim yapısı dikkat çekici. TÜİK’te asaleten görev yapan yöneticilerin azlığı “Kurumda yapısal bir yönetim sıkıntısı mı var” sorusunu beraberinde getiriyor. Kurumun internet sitesinde yer alan 29 yöneticinin 20’si vekâleten bu görevi yürütüyor. Vekâleten görev yapan yöneticiler arasında başkan yarımcısı Rıdvan Yaka, Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Vekili Buket Aygün, Kısa Dönemli İş İstatistikleri Daire Başkanvekili Bünyamin Emirosman, Ulusal Hesaplar Daire Başkanvekili Tülay Korkmaz, Yıllık İş İstatistikleri Daire Başkanvekili Şehmus Şenol Bozdağ da bulunuyor.

Erken SMS atmakla suçlanan firma ESTER!

Türkiye İstatistik Kurumu normalde saat 10.00’da açıkladığı işsizlik verilerini dün saat 09.25’te abonelerine SMS’le gönderen şirket ile 2005 yılından bu yana çalışıyor. TÜİK açıklamasında da dile getirildiği gibi mobil teknolojilerin kullanılmasına geçilen 2005 yılında 3737 SMS Servisi olarak adlandırılan bir sistem ile hizmet verilmeye başlandı. Edinilen bilgilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun hata sonrası yaptığı açıklamasında hedef aldığı firma Eskişehir merkezli olan ESTER isimli şirket. Mustafa Kula ve Mehmet Kenan Işık ortaklığındaki firmadan, protokol yapma yoluyla hizmet alındığı öğrenildi. Firmanın internette görünen referans listesine göre, birçok kamu kurumu da bu şirketten hizmet alıyor. Bu kurumlar arasında TOKİ, TEDAŞ, PTT; Sağlık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Gümrük Müsteşarlığı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ÖSYM ve Anadolu Üniversitesi de bulunuyor. Şirketin adı son olarak Milli Eğitim Bakanlığı ’nın öğrenci ve öğrenci velilerine, sınav bilgilerini SMS yoluyla aktarılması sürecinde gündeme gelmişti. Firma yetkilileri telefonlarımıza ise çıkmadı.

Radikal Yazarı Uğur Gürses: TÜİK, hatayı kendinde aramalı!

TÜİK’te ciddi bir yapısal sorun yaşanıyor. Daha yeni büyük bir krize yol açmışsın onun arkasından SMS skandalı oluyor. Bu TÜİK’e yatırım yapılmadığını gösteriyor ki büyüyen, gelişen ekonominin gereksinimlerini karşılayamıyor. Bu, çok ciddi yapısal sorunlar olduğunu ortaya çıkarıyor. Altyapı, bilgisayar personel sorunu olduğu kadar kurumsal olarak sorun olduğunun göstergesi. Bu bir kötü niyet değil tamamen istatistik enstitüsünün sular idaresi gibi görülmesi. Ve orası sular idaresi değil. Büyüyen ekonominin en prestijli kurumu istatistik kurumudur. Genel müdürü istifa etse sorun çözülmeyecek, şu andaki TÜİK başkanı da sorunları çözmek için ideal insan. TÜİK de hatayı başkalarına atmak yerine sorunu arayarak çözüme kavuşturmalıdır.

TÜİK'ten 'özür'

TÜİK, Hanehalkı İşgücü Haber Bülteni'nin kısa mesajla vaktinden önce yayımlanması konusunda, ''Verilerin eş zamanlı olarak paylaşılamamasından dolayı kamuoyundan özür dileriz'' açıklamasında bulunmuştu. AA'nın geçtiği habere göre, TÜİK'in ürettiği istatistiklerin kamuoyuna ulaştırılması için başta internet olmak üzere basılı, görsel ve işitsel çeşitli dağıtım yöntemlerini kullandığı belirtilen açıklamada, özellikle istatistiklerin geniş kitlelere en kısa sürede ulaştırılmasını sağlamak üzere 2005 yılından bu yana mobil teknolojilerin de kullanılmasına geçildiği ve bu çerçevede '3737 SMS Servisi' olarak adlandırılan bir sistemle hizmet verilmeye başlandığı anımsatıldı.
     
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     
''Bu hizmete abone olan kullanıcıların cep telefonlarına bağlı bulundukları operatör aracılığıyla haber bültenlerini otomatik olarak gönderen 3737 SMS servisinin kurulması ve işletilmesi için bir firma ile işbirliğine gidilmiştir. Bu işbirliği çerçevesinde ilgili firmanın hazırladığı yazılım yoluyla haber bülteni özet bilgileri otomatik olarak saat 10.00'da kullanıcılara ulaştırılmaktadır.
     
Ancak, 15 Ocak 2013 saat 10.00'da yayımlanması gereken Hanehalkı İşgücü Haber Bülteni, yayımlama saatinin ilgili firma tarafından yanlış girilmesi sonucunda normal vaktinden önce yayımlanmıştır. Verdiği hizmette göstermiş olduğu kusur sebebiyle kamuoyunun bilgilere eş zamanlı erişimi ilkesinin zedelenmesine sebep olan firma hakkında gerekli hukuki süreç başlatılmıştır. Hanehalkı İşgücü verilerinin eş zamanlı olarak paylaşılamamasından dolayı kamuoyundan özür dileriz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuiki-vekaleten-yonetim-mi-bozdu_103915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!