Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tükenen Stoklar Konut Sektörünü Yavaşlattı

Yılbaşından itibaren konut kredilerindeki faiz oranlarında düşüşün hareketlilik yarattığı emlak sektöründe, konut stoklarının tükenmesinin yerini d

Ticaretb>Yılbaşından itibaren konut kredilerindeki faiz oranlarında düşüşün hareketlilik yarattığı emlak sektöründe, konut stoklarının tükenmesinin yerini durgunluğa bıraktığı, arz-talep dengesinin bozulması ve yeni dairelerin bulunmayışının ise fiyatları tırmandırdığı bildirildi.

Güney Anadolu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Aziz Tıraş yaptığı açıklamada, “sıfır konut” olarak tabir edilen yeni bina stoğunun tükenmesi nedeniyle son dönemlerde gayrimenkul alışverişinin ikinci el konutlarda gerçekleştiğini belirtti. Tıraş, bankaların konut kredisi faizi oranlarındaki düşüşün, halkı yeniden gayrimenkula yönlendirdiğini anımsatırken, “Bu ilgi nedeniyle arz- talep dengesi bozuldu, yeni dairelerin olmayışı da fiyatları tırmandırdı” dedi.

Bu yıl Ocak ayında başlayan ve Nisan’a kadar devam eden dönemde konut fiyatlarının, eldeki stoklar sayesinde makul ölçülerde kaldığını ifade eden Tıraş, “Oysa son dönemlerde konut fiyatlarında, Ocak ayına göre yüzde 35 civarında yükseliş gözlendi” dedi. Tıraş, stok azalmasına bağlı olarak bir yandan fiyatların yükselmesi, bir yandan daha önce yüzde 2 olan konut faizi oranlarının yüzde 2.80’e çıkmasının yanında yaz döneminin de emlak sektörüne “soğuk duş” etkisi yaptığına dikkati çekti.

Tıraş, şunları söyledi: “Ekim ayı ile birlikte emlak alım-satımında yeniden hareketlenme olacak. Ancak, itici güç olduğumuz inşaat sektöründeki hareketlilik aynı hızda değil. Eriyen stokların bir an önce tamamlanması yükselen fiyatları frenleyecektir.”

GAYRİMENKUL ALMADA GEÇ KALMAYIN

Tıraş, kredi faizlerindeki yükselme, parasını dövize yatıranların yatırımlarını askıya almaları, stoklardaki erime ve buna bağlı olarak yaşanan fiyat artışına rağmen, gayrimenkulun halen önemli bir yatırım aracı olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu olumsuzluklara rağmen banka mevduatlarına uygulanan düşük faiz devam ediyor. Bu da elindeki yatırımını değerlendirmek isteyenleri yine gayrimenkula yönlendiriyor. Bu nedenle konut satın almak isteyenler, bu dönemi en iyi şekilde değerlendirdiklerinde kârlı çıkacaklardır.”

Aziz Tıraş, hangi dönemde olursa olsun gayrimenkulun hiçbir zaman zarar ettirmeyeceğine dikkati çekerek, “Birkaç yıl öncesine kadar neredeyse yatırım aracı olmaktan çıkan gayrimenkulun dirilişi bundan sonra da sürecek. Çünkü, gayrimenkul, her türlü yatırım aracından daha fazla gelir getirmektedir” diye konuştu.

ADANA’DAKİ DURUM

Tıraş, Adana’da, gelir seviyesi ortanın üzerinde olan grubun yoğunlukta yaşadığı Mahfesığmaz, Güzelyalı, Barajyolu ve Gazipaşa semtlerinde, 120-150 metrekarelik bir dairenin 40-70 milyar lira arasında değiştiğini bildirdi. Gelir seviyesi “orta” tabir edilen grubun yoğunlukta olduğu 100. Yıl, Belediye Evleri, Toros, Yurt, Yeşilyurt ve Beyazevler’de bir dairenin 25-50 milyar lira arasında olduğunu belirten Tıraş, “Gelir seviyesi ortanın altında olan grubun yoğunlukta olduğu PTT Evleri, Serinevler ve diğer güney mahallelerinde ise bir daire fiyatı ortalama 22 milyar liradan başlıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tukenen-stoklar-konut-sektorunu-yavaslatti_17528.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!