Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tüketici Güven Endeksi Düştü

Ağustos ayında 71,1 seviyesine inen tüketici güven endeksi, eylül ayında 68,7 puana geriledi. Alt endekslerde hanenin maddi ve genel ekonomik durum beklentisi azalma kaydederken, tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin sayısında da azalma oldu

yapi.com.tr/AA
Tüketici Güven Endeksi Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında azaldı; ağustos ayında 71,1 olan endeks eylül ayında 68,7 puana indi.

Maddi durum beklentisi azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında azalarak 89,6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ağustos ayında 97,9 iken, eylül ayında yüzde 3,3 oranında azalarak 94,7 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azalarak 70,5 olarak gerçekleşti. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalması anlamına geliyor.

Tasarruf etme ihtimali endeksi

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 10 oranında azaldı. Ağustos ayında 22,4 olan endeks, eylül ayında 20,2 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azaldığını göstermekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketici-guven-endeksi-dustu_161324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!