Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüketicilerin Yüzde 75'i 'Markalı Mobilya' Dedi

MOSDER'in Nielsen Araştırma ile birlikte yürüttüğü 'Tüketicilerin Mobilya Tercihleri ve Satın Alma Kararları' başlıklı araştırma, tüketicilerin yüzde 75'inin markalı mobilyayı tercih ettiğini ortaya koydu. Tüketicilerin ortalama mobilya yenileme sıklığının 8 yılın da altına düştüğü ortaya çıkarken, satın almayı etkileyen en önemli unsurlar

yapi.com.tr
Tüketicilerin Yüzde 75'i 'Markalı Mobilya' Dedi

MOSDER'in Nielsen Araştırma ile birlikte yürüttüğü 'Tüketicilerin Mobilya Tercihleri ve Satın Alma Kararları' başlıklı araştırma, tüketicilerin yüzde 75'inin markalı mobilyayı tercih ettiğini ortaya koydu. Tüketicilerin ortalama mobilya yenileme sıklığının 8 yılın da altına düştüğü ortaya çıkarken, satın almayı etkileyen en önemli unsurlar arasında yüzde 67 ile 'ürün kalitesi' ve yüzde 59 ile 'marka güvenilirliği' başı çekti. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 14 ilde, 1003 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya katılanlar arasında özellikle dar gelirli grubun da markalı mobilyayı tercih ettiği ortaya çıktı. 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nin (MOSDER) Nielsen Araştırma kuruluşu ile birlikte gerçekleştirdiği, markalı mobilya tüketicilerinin profilini ortaya koymaya yönelik araştırma, Aralık 2008 - Ocak 2009 tarihlerinde gerçekleştirildi.  Tüketicinin ürün kullanım ve satın alma davranışlarının yanı sıra, mobilya markalarının bilinirliği ve tüketici nezdindeki imajlarını belirlemek üzere yapılan 'Tüketicilerin Mobilya Tercihleri ve Satın Alma Kararları' başlıklı araştırma kapsamında, 14 ilde, 1003 tüketici ile yüz yüze görüşüldü.

Araştırmaya göre, Türkiye genelinde markalı mobilya tüketicilerinin ortalama yaşı 34, ağırlıklı sosyo-ekonomik statü grubu ise C1 olarak belirlendi.  Mobilya yenileme sıklığı ölçümlemesinde 7.9 yılla Marmara ve Doğu-Güneydoğu bölgeleri başı çekerken, tüm bölgelerde ortalama mobilya yenileme süresi 8.5 yıl olarak saptandı.

Araştırma sonuçları, tüketicilerin mobilya tercihlerinde yüzde 67 oranında ürünün kalitesine göre karar verdiğini ortaya koyarken, yüzde 59 oranında markanın güvenilir olması, yüzde 51 oranında ürünün fiyatı, yüzde 38 oranında ödeme koşulları, yüzde 37 oranında ürünün kullanışlı olması ve yüzde 26 oranında satış sonrası hizmetlere önem verdiklerini gösteriyor.

12 aya varan taksitlendirme ile mobilya alımı kolaylaşıyor 

Araştırma kapsamında tüketicilere tercih ettikleri satış noktaları da soruldu. Buna göre tüketicilerin yüzde 75'i markalı mobilya mağazalarından alışveriş yapmayı seçiyorlar.  Her 4 tüketiciden 3'ü mobilya satın alırken 'taksitle' alışverişi tercih ediyor. Özellikle dar gelirli kitlelerin 12 aya varan uzun taksitlendirme seçenekleri sayesinde zorlanmadan mobilyalarını yenilemekte olduğu tespit edildi. Araştırmada, her 3 tüketiciden 2'si kredi kartının taksitlendirme için en uygun yöntem olduğunu belirtirken, yine her 3 tüketicinin 2'si, kendisi için en uygun taksit süresinin 12 ay olduğunu söyledi.

Araştırma ayrıca, tüketicilerin yaklaşık yarısının (yüzde 45) mobilya satın alırken "taksit, iskonto, vade kolaylıkları sunan kampanyaları" tercih ettiklerini belirledi. Buna karşın tamamlayıcı ürün hediyeli kampanyalar yüzde 30, eski ürünü yenisiyle değiştirme olanağı sunan kampanyalar yüzde 20, tatil, bisiklet gibi hediyeler verilen kampanyalar ise yüzde 5 oranında ilgi görüyor.

Araştırma İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Ankara, Kayseri, Antalya, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep'te yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketicilerin-yuzde-75i-markali-mobilya-dedi_68160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!