Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüp Geçitle Gelen Zenginlik...

İstanbul’un Anadolu yakası, dakikalar içinde iki yakada ulaşımı sağlayacak tüpgeçit ve dev bir ticaret merkezine dönüşecek Haydarpaşa limanı ile ye

Milliyet
Tüp Geçitle Gelen Zenginlik...

b>İstanbul’un Anadolu yakası, dakikalar içinde iki yakada ulaşımı sağlayacak tüpgeçit ve dev bir ticaret merkezine dönüşecek Haydarpaşa limanı ile yepyeni bir yüzyıla hazırlanıyor.

Anadolu yakası Avrupa yakasına göre daha ucuz. Metrekare olarak daha geniş daireler daha ucuz fiyattan satılıyor. Ancak Anadolu yakasında aynı ilçede olsa bile konut fiyatlarında uçurumlar yaşanıyor. Bunda birden fazla etken var. Öncelikle 1999’dan sonra yapılan konutlar nerede olursa olsun metrekaresi 1 milyar liradan aşağıya satılmıyor.
İkincisi Tuzla, Maltepe, Pendik gibi ilçelerde kendi çapında gelir seviyesi yüksek ile gelir seviyesi düşük olan kesimler içiçe yaşıyor.

Anadolu yakası metro projesi
Anadolu yakasında yapımına 2005’te başlanacak metro, gayrimenkullerin değerini daha da artıracak. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürlüğü, Kadıköy-Kartal Raylı Toplu Taşıma Sistemi için düğmeye bastı. Avrupa yakasını Anadolu yakasına bağlayacak raylı sistem bittiğinde Kartal, Maltepe, Kadıköy ve Üsküdar değer kazanacak. Yaklaşık 3.400 metresi delme tünel, 2.100 metresi açma tünel, kalanı hemzemin olan ve 15 adet istasyon bulunan proje, 21 bin 330 metre uzunluğunda. Kadıköy-Kartal Raylı Toplu Taşıma Sistemi daha sonra Harem üzerinden Üsküdar’a da bağlanacak.
Yaklaşık 3.400 metresi delme tünel, 2.100 metresi açma tünel, kalanı hemzemin olan ve 15 adet istasyon bulunan proje, 21 bin 330 metre uzunluğunda. Kadıköy-Kartal Raylı Toplu Taşıma Sistemi daha sonra Harem üzerinden Üsküdar’a da bağlanacak.

Haydarpaşa rüzgarı
Kadıköy, gelecekte Anadolu yakasının iş merkezine dönüşecek. ½imdilik Haydarpaşa garıyla başlayan projeye daha sonra gümrük ve otogar bölgesi alınacak. Böylece Harem’den başlayarak Kadıköy meydanına kadar olan bölgede dev plazalar yükselecek.
Bu projede amaç Maslak, Levent ve Zincirlikuyu gibi Anadolu yakasında bir merkez yaratmak. Bu da Kadıköy’ü bugünkünden çok daha cazip kılacak.

Bağdat Caddesi prestij kaynağı
Anadolu yakasının kalbi Kadıköy. Kadıköy’ün kalbi ise Bağdat Caddesi. Bağdat Caddesi’yle ilgili Century 21 ABC ofisinden Özgür Günal şunları söylüyor: “Burada yeni yapılan büyük konutlara yoğun talep var. Eski konutlar da talep görüyor ama yeniler kadar değil.

100 metrekarelik evler, 1.5 yıl önce
70 milyar liradan başlayan fiyatlar ile satılıyorken şimdi 120 milyar liraya çıktı. Yeni evler ise 110 milyar liradan başlayan fiyatlar ile satılırken şimdi 200 milyar liraya kadar alıcı buluyor. Belediyenin yaptığı düzenlemeler ve çevreye verilen önem Bağdat Caddesi’ne olan talebi körükledi. Caddede oturuyor olmak Kadıköy’de büyük prestij. Caddenin neresinde oturduğunuz da aynı şekilde. Denize yakın olan kısım ortalama yüzde 10-15 daha pahalı. Kalamış,Fenerbahçe, Göztepe, Erenköy, Suadiye ve Caddebostan’da fiyatlar üç aşağı beş yukarı cadde düzeyinde. Önümüzdeki dönemde Kadıköy’ün popülerliğini sürdüreceğine inanıyorum.

Bostancı, Küçükyalı, Moda
Kadıköy genelinde diğer bölgeler olan Bostancı, Küçükyalı ve Moda’da ise bundan 1.5 yıl önce 55 milyar ile 70 milyar lira arasında değişen daire fiyatları 80 milyar ile 90 milyar lira civarına yükseldi.


ATAŞEHİR HEP REVAÇTA
Anadolu yakasının en büyük toplu konut projesi olan Ataşehir’de ise 100 metrekarelik daireler 1. etapta 120, 2. etapta 190 ve 3. etapta 230 milyar liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Turyap Ataşehir’den Erhan Altıner “Ataşehir kriz dönemlerinde bile talep gören bir muhit. 2001 ve 2002’de döviz bazında tüm İstanbul’da konut fiyatları gerilerken burada gerilemedi. Hatta tam tersine yükselişe geçti. Yatırım amaçlı burada konut alan insanlar var.
Hem kira olarak hem de getiri olarak iyi kazandırıyor. Son bir yılda döviz bazında fiyatlarda yüzde 30 artış var. Kredi faizleri düştükçe ve süre uzadıkça Ataşehir’e olan talebin artacağına inanıyorumö diyor.

MALTEPE’DE İMAR SORUNU VAR
Sahil, E-5 ve Zümrütevler ile Girne Mahallesi olarak 3 ayrı kesime ayrılan Maltepe’de 100 metrekarelik konut fiyatları 40- 150 milyar arasında. Maltepe’nin sahil kısmı ile Girne Mahallesi’ndeki bir daire arasında 4 kata kadar varan fiyat farkı var. Turyap Maltepe’den Orhan Özkan’a göre son 1-1.5 yılda yüzde 20-30’luk bir fiyat artışı oldu. Özkan, “Maltepe’de binaların önemli bir kısmında imar sorunu var. Bu sorun dolayısıyla bankalar çok fazla kredi vermiyor. Eğer gelecekte bir imar affıyla bu sorun çözülürse ve metro ulaşımı başlarsa Maltepe’nin iyi prim yapacağına inanıyorumö şeklinde konuşuyor.

ÜSKÜDAR TÜP GEÇİT BEKLİYOR
Üsküdar’da eski binalarda 100 metrekarelik daireler 80 milyar liradan başlıyor ve 120 milyar liraya kadar çıkıyor. Salacak ve Ayazma Üsküdar’ın en popüler bölgesi. Bu bölgede yeni binalar ise 180 milyar ile 200 milyar lira arasında değişiyor.
Doğancılar, Sultantepe’nin arka mahalleleri ve Bağlarbaşı ise Üsküdar’da fiyatların nispeten düşük olduğu yerler. Fiyatların son yükseliş dalgasında yüzde 30 civarında arttığını söyleyen Turyap’tan Emin Gürsu, “Talep var ama arz sınırlıö diyor. Son dönemde Ticaret Üniversitesi’nin öğretime başlaması ve Bahçeşehir Beşiktaş Kampüsü’nün açılması Üsküdar’ın popülerliğini artırdı. Tüpgeçit projesi ve Harem’in turizm bölgesi ilan edilecek olması gelecekte Üsküdar’da konut fiyatlarının yukarıya doğru hareket etmesi beklentisine neden oluyor.

PENDİK’İ ULAŞIM CANLANDIRACAK
İstanbul’da metrekare bazında en ucuz konutların satıldığı yerlerin birisi Pendik. Esenyalı, Kavakpınar, Güzelyalı ve Üstkaynarca’da imar sorunu ve İstanbul’a göç edenlerin yerleştiği muhitler olması dolayısıyla 30-35 milyar liraya bile daire satılıyor. Fakat Pendik burnu ve sahile yakın kısımlarda ise 100 metrekare daire fiyatları 80 milyar liradan başlıyor ve 150 milyar liraya kadar yükseliyor. Depremden sonra ise Aydınlı büyük talep gördü ve burada peşpeşe siteler yapıldı. Son 1 yılda Pendik’te konut fiyatları yüzde 50 artış gösterdi. İlçenin en önemli beklentisi Tuzla’ya yapılacak Formula-1 tesislerinin kendi bölgelerine katkısı. Ayrıca önümüzdeki yıllarda Sabiha Gökçen’in daha aktif hale gelmesi, sahildeki askeri tersanenin kaldırılacak olması ve deniz ulaşımının gelişmesi fiyatları artıracak gibi görünüyor. Turyap ofisinden Özgür Karakaya “Gelecekte buraların daha da prim yapacağını bekliyoruz. Pendik Kurtköy’de 2 yıl önce 10 bin dolara satılan daireler şimdi 25-30 bin dolara alıcı buluyor. Bundan sonrası ne olur bilemeyiz ama göstergeler olumluö şekline konuşuyor.

KARTAL, YAKACIK’TAN HAVALANACAK
Kartal’da deniz tarafı pek tercih edilmiyor.Aydos ve Yakacık gibi dağ taraflarında kalan noktalar tercih ediliyor. Bunda zeminin sağlamlığı etkili. Bölgede yeni açılacak Carrefour, Soğanlık tarafına değer kazandıracak. Kartal-Kadıköy metro bağlantısının Üsküdar’da tüp geçide kadar uzatılması emlak fiyatlarını artıracak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tup-gecitle-gelen-zenginlik-_21774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!