Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turgut Cansever Yaşama Veda Etti

Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olan Turgut Cansever, yaşama veda etti. Kadıköy Çiftehavuzlar'daki evinde öğle saatlerinde vefat eden Cansever, bir süredir beslenme bozukluğu ve addison hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu.

yapi.com.tr
6 Turgut Cansever Yaşama Veda Etti

Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olan Turgut Cansever, yaşama veda etti. Kadıköy Çiftehavuzlar'daki evinde öğle saatlerinde vefat eden Cansever, bir süredir beslenme bozukluğu ve addison hastalığı nedeniyle tedavi görüyordu.

2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında mimari dalında büyük ödüle layık görülen Cansever, üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü almıştı. Cansever, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne ve 2005'te Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce mimarlık dalında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

 

Turgut Cansever *

Cansever ve Anadolu Kulübü

1946'da GSA Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun olan Cansever, 1949'da İÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde 'Selçuklu ve Osmanlı Sütun Başlıkları' adlı teziyle doktor, 1960'da 'Bugünün Mimarlığının Temel Meseleleri' adlı teziyle de doçent ünvanını aldı. 1950 - 51'de GSA'da öğretim üyeliği gürevinde bulunan Cansever, 1951'de kendi bürosunu kurdu. 1952 - 55 arasında Abdurrahman Hancı ve Maruf Önal ile birlikte kurduğu İnşaat ve Mimarlık Atölyesi'nde (İMA) çalıştı. Cansever, 1957 - 60 arasında İstanbul Belediyesi'ne danışmanlık yaptı; 1960'ta kuruluşunda da bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı'nın başına geçti. 1961'de bir yıl süreyle İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevini yürüten Cansever, 1974 - 75'te Büyük İstanbul Nazım Plan Bürosu'na başkanlık yaptı. 1974'te İmar ve İskan Bakanlığı'nda, 1975 - 80 arasında İstanbul Belediyesi'nde, 1980'de de Ankara Belediyesi'nde danışman olarak çalıştı. 1974 - 75'te Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliği yaptı; 1983'te Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün büyük jürisinde yer aldı.

Türk Tarih Kurumu Bİnası

Mimarlık ve kent sorunları üzerine yazıları bulunan, çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmada derece kazanan Cansever, 1959'da ODTÜ Uluslararası Proje Yarışması'nda, 1960'ta da İstanbul Beyazıt Meydanı Düzenleme Yarışması'nda birincilik ödülleri; 1980'de hem Bodrum'daki Ertegün Evi (1971 - 73) yenilemesi, hem de Ankara'daki Türk Tarih Kurumu Binası'yla (1961 - 67, Ertur Yener ile) geleneksel biçimleri çağdaş ve başarılı bir anlayışla kullanması nedeniyle iki Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü, 1990'da Mimarlar Odası'nın Büyük Ödülü'nü (Sinan Ödülü); 1992'de bu kez gene Bodrum'daki Demir Evleri'yle (1983 - 91, Emine ve Mehmet Öğün, Feyza Cansever ile) yerel - geleneksel teknoloji ile insan için anlamlı, ölçekli ve sevecen bir çevre yaraymadaki ustalığından ötürü üçüncü kez Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü aldı.

* Kaynak: Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi

http://www.yapi.com.tr/haberler/turgut-cansever-yasama-veda-etti_66801.html

Read Comment Section
6 Yorum Yorum Yaz
  • Ben de mimar olmak istiyorum. Rahmetli Turgut dedem gibi unutulmaz eserler vermek istiyorum güzel ülkeme. YANITLA
  • Üzgünüm, O hayattayken görüşmek, sohbet edebilmek, O'na kafamdaki bazı meseleleri danışabilmek nasip olmadığı için. Geride bıraktığı örnek çalışmaları ve kitapları tesellimdir. Allah rahmet eylesin. YANITLA
  • Allah rahmet eylesin... YANITLA
  • Ahirete yanında götürdüğün eserlerinle dünyada iyi anılacaksan... Ve bunlar kurtuluşuna vesile olacaksa ölüm ne güzel... Allah rahmet eylesin. YANITLA
  • Yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Allah rahmet eylesin. YANITLA
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!