Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turhan Selçuk Hayatını Kaybetti

Türk karikatürünün önemli ustalarından Turhan Selçuk tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Selçuk, ünlü "Abdülcanbaz" karakterinin yaratıcısıydı.

NTV
Turhan Selçuk Hayatını Kaybetti

Türk karikatürünün önemli ustalarından Turhan Selçuk yaşamını yitirdi.

'Abdülcanbaz' karakterinin yaratıcısı Turhan Selçuk, tedavi gördüğü Acıbadem Maslak Hastanesi'nde öldü.

1922 yılında Milas'da doğan Selçuk'un  ilk karikatürleri 1941'de Adana'da Türk Sözü, İstanbul'da Kırmızı Beyaz ve Şut'ta yayımlandı.

1948'de Şaka, Akbaba, Tasvir ve Aydede dergilerinin kadrolarında yer aldı. Ertesi yıl Yeni İstanbul gazetesine girdi. ABD`li karikatürcü Saul Steinberg'in "çizgiyle mizah" anlayışını benimsedi. Aynı gazetede karikatür tarihini ele alan yazılar kaleme aldı. "Grafik mizah"ın karikatürün evrensel anlatımı olduğunu savundu.

1951'de ilk sergisini açtı; 1952'de, kardeşi İlhan Selçuk ile birlikte öncülerinden olduğu 1950 Kuşağı`nın ilk yayını 41 Buçuk adlı mizah dergisini, 1953`te de Karikatür'ü yayımladı.

İlk kitabı Turhan Selçuk Karikatür Albümü'nü çıkardığı 1954'te Milliyet gazetesine başkarikatürcü olarak giren sanatçı, oluşturduğu karikatür üslubunu bu dönemde geometrik bir estetiğe oturtmaya başladı ve bu tür yapıtları, kardeşiyle birlikte çıkardığı mizah dergisi Dolmuş'ta ivme kazandı.

1957'de Milliyet'te "Abdülcanbaz" adlı ünlü çizgi roman kahramanının maceralarına başladı; 1959'da 140 Karikatür'de yeni dönem yapıtlarından bir seçki düzenledi. 1960'larda İtalyan mizah dergisi II Travaso`nun kadrosuna girdi.

1961`de haftalık politika dergisi Yön'de çizmeye başladı; 1962'de Turhan 62, 1964'te ise Hiyeroglif, 1969`da Hal ve Gidiş'i yayımladı. Aynı yıl ikinci kez Yeni İstanbul'a döndü, daha sonra Akşam'a geçti, 1972'de ise Cumhuriyet gazetesinde haftalık panaromik politik karikatürler çizmeye başladı. 1979'da ansiklopedik albümü Söz Çizginin'i yayımladıktan sonra 1980'de Milliyet'e döndü.


 
Turhan Selçuk'un Cumhuriyet Gazetesi'nde 8 Mart'ta yayımlanan son karikatürü

Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği'nin kurucularından olan Selçuk'un Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilendi.

Milliyet gazetesinin ardından son olarak Cumhuriyet gazetesinde çizen Turhan Selçuk, gazeteci-yazar İlhan Selçuk'un kardeşiydi.

Hacıbektaş'ta Toprağa Verilecek

Turhan Selçuk, 14 Mart Pazar günü Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verilecek. Selçuk için ilk tören, 13 Mart Cumartesi günü İstanbul'da Cumhuriyet gazetesinde yapılacak. Bu törenin ardından Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine götürülecek Selçuk'un cenazesi, 14 Martta burada gerçekleştirilecek törenden sonra vasiyeti üzerine ilçede bulunan ''Çilehane''ye defnedilecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turhan-selcuk-hayatini-kaybetti_77499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!