Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turistlerin Gözdesi Şelaleye Yol Engeli

Marmaris’in Turgut Köyü’nde turistlerin uğrak yeri şelalenin yolunu özel mülkiyetinde olduğu için kapatan Adem Kaya, başlattığı hukuk mücadelesini de kazandı. Çözüm bulunmazsa şelale tur programlarından çıkarılacak.

Milliyet EGE
Turistlerin Gözdesi Şelaleye Yol Engeli

Marmaris’in Turgut Köyü’nde turistlerin uğrak yeri şelalenin yolunu özel mülkiyetinde olduğu için kapatan Adem Kaya, başlattığı hukuk mücadelesini de kazandı. Çözüm bulunmazsa şelale tur programlarından çıkarılacak.

Muğla Marmaris’e bağlı Turgut Köyü’nde, Adem Kaya, 20 Mayıs 2008’de, turistlerin uğrak yeri şelaleye giden yolun, özel mülkiyetinden geçen 300 metrelik bölümünü kayalarla kapattı. Kaya, asfaltı da dozerle tarlaya çevirdi. Bunun üzerine birçok tur şirketi güzergahlarından Turgut Şelalesi’ni çıkarmak zorunda kaldı. Dönemin Kaymakamı Cemalettin Özdemir, kamu yararı olduğunu gerekçe gösterip açtı. Bunun üzerine Adem Kaya, babası Mehmet Yunus Kaya’yla arazilerini işgal ettiğini ileri sürdükleri Turgut Muhtarlığı’nı mahkemeye verdi. Marmaris Asliye Hukuk Mahkemesi, haklı bularak, yolun kapatılmasını kararlaştırdı. Muhtarlık da üst mahkemeye itiraz etti.

Yeni yol yapılacak

Muhtar Naci İşler, yaşanan sıkıntıyı Orman İşletme Müdürlüğü’ne bildirdiklerini söyledi. İşler, "Dar ve tehlikeli yollarda korkuluk bulunmuyor. Bazı yerlere merdiven gerekiyor. Turistler, tırmanırken adeta cambazlık yapıyor. Bu yıl için ne kadar ecrimisil istenecek belli değil. Yol da kapanacak, ne olacak merakla bekliyoruz" diye konuştu.

Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, davanın direkt kendileriyle ilgili olmam asına rağmen durumu çözeceklerini kaydetti, şu bilgiyi verdi: "Ormanla vatandaşın arazisinin sınır noktasından yeni yol açmayı planlıyoruz. Bu hem orman k oruma şeridi olacak hem de sınırları belirleyecek. 600 metrelik yolun yapımıe n fazla bir hafta sürer. Konuyu, genel müdürlüğümüz programa aldı. Özel Çevre Koruma Kurumu ve Anıtlar Kurulu’yla yazışmaları yaptık. İzinlerin verilmesini n ardından yapımına başlayacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turistlerin-gozdesi-selaleye-yol-engeli_68414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!