Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turizmciler Okluk'u İstiyor

Güney Egeli turizmciler, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dan sonra kullanılmayan Okluk koyundaki Devlet Konuk Evi'nin turizm amaçlı iyileştirilmesi için Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Günay'a başvurdu.

Yeni Asır GazetesiGüney Egeli turizmciler, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dan sonra kullanılmayan Okluk koyundaki Devlet Konuk Evi'nin turizm amaçlı iyileştirilmesi için Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Günay'a başvurdu.

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, 18 yıldır kullanılmayan Marmaris Okluk koyundaki Devlet Konuk Evi'nin turizme kazandırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı'na başvuru yaptıklarını açıkladı.

Açıkgöz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın konuk evinin iyileştirilip, turizme kazandırılması ve yabancı devlet başkanlarına da açılması yönündeki isteklere olumlu yaklaştığını açıkladı.

Gerçek bir köşk

GETOB Başkanı Açıkgöz, şöyle konuştu: "Burası bizim gözümüzde bir köşk. Okluk koyundaki Cumhurbaşkanlığı köşkünün kullanılabilir hale getirilerek yabancı devlet başkanlarının ağırlanması ile bölgeye ciddi bir tanıtım imkanı sağlayacağını düşündük, ilgili başvurularımızı yaptık. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı konuya ilgi gösterdi. Cumhurbaşkanlığı'nın, köşkün nasıl kullanılabilir hale getirebileceği konusunda çalışma başlattı yönünde bilgiler aldık. Umarız, çalışma çabuk tamlanır, 18 yıldır kullanılmayan köşk, turizmimize ve tanıtımımıza katkı sağlar. İnanıyorum ki, birçok yabancı devlet başkanı burada tatil yapmak için can atacaktır."

Sessiz koy

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş ise satılmak istenmesi halinde 20 milyon liraya alıcı bulunabileceğini belirttiği konutun durumu için "Burada yazları, bir sürpriz olur da Cumhurbaşkanı gelir diye geçici işçiler de çalıştırılıyor. Atıl kaldığı yetmezmiş gibi devlete ayda en az 15 bin lira masraf çıkartıyor. Umarız, GETOB'un teklifi kabul görür de turizmi kazandırılır. O da olmadı bari müze haline getirilsin. Böyle, boş kalmasın" dedi.

Özal inşa ettirdi

Marmaris'e bağlı Karacasöğüt köyü yakınlarındaki Okluk koyunda 21 yıl önce Cumhurbaşkanlığı yazlığı olarak inşa edilen köşkü dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal inşa ettirdi. 32 dönümlük arazi üzerine kurulu, bir iskeleye sahip 230 metrekarelik tek katlı konut, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından hiç kullanılmadı. Sezer, 2005 yılında Denizcilik Festivali için Marmaris'e geldiğinde sadece koyu 10 dakikalığına ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, göreve geldiğinden bu yana yaz tatilleri için Okluk'taki konut yerine Güney Ege'de mavi turu tercih etti.

Görevliler bulunuyor

Okluk'taki Cumhurbaşkanlığı'na ait konutta Özal'dan sonra kimse kalmamasına rağmen yine de, hem karada hem denizde alınan güvenlik önlemleriyle sıkı koruma altında tutuluyor. Konut yakınlarında kurulan karakolda 20 asker görev yapıyor, hem denizde hem karada nöbet tutuluyor. Konutta Cumhurbaşkanlığı kadrosundan iki de memur görev yapıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turizmciler-okluku-istiyor-_79561.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!