Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Akımı Projesi Çevreyi Katlediyor

Rus doğalgazını Kıyıköy üzerinden Avrupa’ya taşıyacak “Türk Akımı” projesi için Kuzey Ormanları’nda yüz binlerce ağaç kesildi. Istranca ormanlarını dikenli tellerle ikiye bölecek olan proje, hayvanların doğal yaşam alanlarına da büyük zararlar veriyor.

yapi.com.tr
Türk Akımı Projesi Çevreyi Katlediyor

Türk Akımı Projesi için Istranca Ormanları’nda ağaç katliamı yapıldı. Rus doğalgazını Karadeniz ve Trakya üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı söylenen proje için on binlerce ağaç kesildi. Kasım ayında projenin Karadeniz bölümünün tamamlanmasıyla projenin kara bölümü çalışmaları başladı. Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; projede boru hattı toprağın altından değil, toprağın üstünden geçiyor.

Tekirdağ Saray’da 40 kilometrelik alanı etkileyecek olan Türk Akımı Projesi için tarım ve orman alanları yok edildi. Çamlıkoy yol ayrıma yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak boru hattı Bahçeköy, Güngörmez ve Kavacık mahallelerinden Vize’ye bağlı Çakıllı beldesine ulaşacak. Çakılı –Saray arasındaki çevre yolunun yan tarafından tekrar Saray’a ulaşacak boru hattı, Saray Merkez, Edirköy, Çukuryurt, Kurtdere, Sinanlı ve Osmanlı Mahalleri üzerinden İğneler ve Misinli’ye ulaşacak. Çevre katliamı olan projenin bedeli 19 milyar doları buluyor.

26 metre boru hattı yolu
Saray ilçesini adeta ikiye bölecek Türk Akımı projesinde Güngörmez ve Bahçeköy ormanlarında 13 kilometrelik bir alan etkilenecek. 13 kilometrelik alanda 26 metre genişliğinde boru hattı yolu açmak için ağaçlar kesildi ve açılan alana borular döşenmeye başlandı. 13 kilometrelik hat boyunca 26 metre genişliğinde tarım ve orman alanı yok edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-akimi-projesi-cevreyi-katlediyor_173732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!