Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Firmaları Rotasını Afrika ve Asya'ya Çevirdi

Kariyer.net istihdam endeksine göre, Nijerya, Hindistan, Güney Afrika, Irak, Azerbaycan, Rusya ve Türkmenistan, iş potansiyeli oluşturan ilanların en fazla sayıda verildiği ülkeler arasında yer alıyor.

yapi.com.tr / AA
Türk Firmaları Rotasını Afrika ve Asya'ya Çevirdi

İnsan kaynakları platformu Kariyet.net'in araştırmasına göre yurt dışı yatırımlarına ağırlık veren Türk firmaları radarlarını Güney Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu gibi yeni pazarlara çevirdi. Kariyer.net'in istihdam endeksi anketine göre, son bir yıl içerisinde yurt dışı iş imkanları için toplam 2 bin 175 ilanı yayınlayan platform, bu ilanlarla Türkiye'den yaklaşık 8 bin kişinin yurt dışında iş bulmasına olanak sağladı. Araştırmanın sonuçlarına göre Nijerya, Hindistan, Güney Afrika, Irak, Azerbaycan, Rusya ve Türkmenistan, iş potansiyeli oluşturan ilanların en fazla sayıda verildiği ülkeler arasında yer alıyor.
    
Verilere göre, Türkiye'de platformun kullanıcılarına yurt dışındaki iş ilanlaında en büyük artış Nijerya'dan gerçekleşti. Nijerya'da ki iş imkanları ile ilgili ilanlarda son bir yılda yaklaşık yüzde 30 oranında bir artış görülüyor. Nijerya'yı sekiz kat artışla Hindistan takip ederken, Güney Afrika beş kat istihdam artışı ile üçüncü sırada yer alıyor. Diğer ülkelerdeki istihdam artışları ise şöyle sıralanıyor; Irak yüzde 280, Yemen yüzde 200, Azerbaycan 151, Rusya yüzde 98 ve Türkmenistan yüzde 53.

"Giderek daha fazla beyaz yaka, yurt dışında görev almaya başlıyor"

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, en yüksek artış oranlarının en yeni pazarları ifade ettiğini belirterek, özellikle Nijerya ve Hindistan'da görülen artış oranlarının birkaç yıl öncesine kadar bu ülkeler için hiçbir istihdam talebi bulunmadığının göstergesi olduğunu söyledi. Azoz, şunları kaydetti:

''Yabancı ülkelerde yatırım yapan şirketlerin yönetim kadrolarında ve kritik beyaz yaka pozisyonlarında yine Türk profesyonelleri görevlendirmeyi tercih ediyor, mavi yaka kadrolarda ise yerel iş gücünden faydalanıyorlar. Yurt dışında iş yapan firmaların özellikle yönetici, mühendis ve mimar kadrolarını Türkiye'den oluşturmaya gayret ettiklerini gözlemliyoruz. Bu da giderek daha fazla beyaz yaka çalışanın yurt dışında görev yapamaya başlaması anlamına geliyor.''

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-firmalari-rotasini-afrika-ve-asyaya-cevirdi_91852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!