Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Halkının Politikacılara ve Yargıya Güveni Bir Yıl içinde Eridi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘one minute’ uyarısıyla halkın daha fazla tanıdığı Dünya Ekonomik Forumu’nun ikinci kez hazırladığı Küresel Mali Kalkınma Endeksi açıklandı. Geçen yıl yayımlanan ilk endekste Türkiye 39’uncu sıradaydı, bu yıl ise 55 ülke arasında 44’üncü oldu.

Radikal Gazetesi
Türk Halkının Politikacılara ve Yargıya Güveni Bir Yıl içinde Eridi

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Mali Kalkınma Endeksi’nde beş sıra gerileyerek 44’üncülüğe düştü. Türkiye, ‘Halkın Politikacılara Güveni’ endeksinde 41, ‘Yargı Bağımsızlığı’ endeksinde ise 40’ıncı sıraya düşerek geçen yıla göre büyük gerilemeler yaşadı. Vergiler bahsinde, ‘Vergi ve sübvansiyonların rekabet üzerindeki bozucu etkisi’ endeksinde ise Türkiye yine oldukça kötü bir sırada yer alarak 37’nci oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘one minute’ uyarısıyla halkın daha fazla tanıdığı Dünya Ekonomik Forumu’nun ikinci kez hazırladığı Küresel Mali Kalkınma Endeksi açıklandı. Geçen yıl yayımlanan ilk endekste Türkiye 39’uncu sıradaydı, bu yıl ise 55 ülke arasında 44’üncü oldu.

Şili daha iyi not aldı

Küresel Mali Kalkınma Endeksi’nde Türkiye’den iyi durumda olan ülkelerden bazıları şöyle:  Peru, Mısır, Çek Cumhuriyeti, Şili, Panama, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün. Ülkelerin finans sistemlerinin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyan ve ekonomik büyümelerini nasıl iyileştirdiklerini gösteren endeks Türkiye’de durumunun kötüleştiğini ortaya koydu. Daha küçük ayrı değişkenlerle saptanan yedi alt endeksin oluşturduğu ve ortalamasının alındığı bir sıralama olan ana Küresel Mali Kalkınma Endeksi dünya ekonomi çevreleri tarafından önemseniyor.

Politikacıya güven yok

Dünya Ekonomik Forumu, raporuna göre Türkiye ‘Halkın politikacılara güveni’ endeksinde geçen yıl 31’inci olmuştu. Bu yıl ise 10 sıra gerileyerek 41’inci sıraya düştü. Halkın politikacılara en çok güvendiği ülkeler şöyle sıralandı: Singapur, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri, İsveç, Norveç, İsviçre.
‘Yargı bağımsızlığı’ ayrı değişken endeksinde ise Türkiye geçen yıl 28’inci olmuştu. Bu yıl 12 sıra gerileyerek 40’ıncılığa oturdu. Türkiye’nin utanç verici düzeyde bulunduğu endekste, ilk sıralarda, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Avustralya, Almanya, İsviçre, Hollanda gibi ülkeler yer aldı. Yargı bağımsızlığında Türkiye’den iyi sıra elde eden ülkelerden bazıları şöyle: Vietnam, Endonezya, Mısır, Çin, Nijerya, Tayland, Malezya, Kuveyt, Şili, Ürdün, Suudi Arabistan. Rusya Federasyonu ise yargı bağımsızlığı endeksinde sonlara yakın 52’nci sırada yer aldı.
Bu yıl ilk kez yer verilen ‘Yolsuzluk algılama endeksi’nde ise Türkiye oldukça kötü bir durumda gösterilerek 32’nci sıraya alındı.

Forumun raporunda yer alan diğer bazı endekslerde Türkiye’nin 55 ülke arasındaki yeri ise şöyle saptandı.

*  Bir işe başlamanın maliyeti endeksi: Türkiye 39’uncu sırada.
*  Reel efektif döviz kuru değişimi endeksi: Türkiye 10’uncu sırada.
* Dış kırılganlık göstergesi: Türkiye 26’ncı sırada.
* Dolarizasyon kırılganlık göstergesi: Türkiye 38’inci sırada bulunuyor.

Ekonomi performansı

Ülke ekonomilerinin ‘performansı’ dikkate alınarak 55 ülke üzerinden yapılan sıralama ise şöyle gerçekleşti:

1. İngiltere, 2.Avustralya, 3. ABD, 4.Hong Kong, 5.Kanada, 6.İsviçre, 7. Hollanda, 8. Japonya, 9.Danimarka, 10.Fransa, 11.Almanya, 12. Belçika, 13. İsveç, 14. İspanya, 15. İrlanda, 20. Birleşik Arap Emirlikleri, 21. İtalya, 22. Malezya, 23. Kore, 24. Suudi Arabistan, 25. Ürdün?40. Rusya Federasyonu, 41. Macaristan, 42. Peru, 43. Meksika, 44. Türkiye, 50. Filipinler, 51. Arjantin, 52. Nijerya, 53. Ukrayna, 54. Bengaldeş, 55. Venezüella.
Genel sıralamada birinci olan İngiltere geçen yıl ikinci iken bu yıl birinciliğe yükseldi. Bu arada geçen yıl 11’inci sırada bulunan Avustralya bu yıl ikinciliği aldı. Küresel kriz ABD’yi  birincilikten üçüncülüğe indirdi.

Endeks ‘Kurumsal Çevre’, ‘İş Ortamı’, ‘Mali İstikrar’, ‘Bankacılıkta finansal hizmetler’, ‘Bankacılık dışı finansal hizmetler’, ‘Mali piyasalar’, ‘Finansal erişim’ alt endekslerinin ortalamasından meydana getiriliyor. Buna göre Türkiye’nin toplam sekiz alt endeksteki durumu şöyle sıralanıyor:

Vergide sınıfta kaldık

Türkiye iş ortamı endeksinde ise geçen yılki 32’nciliği korudu. ‘İnsani Sermaye’ sıralamasında 55 ülke arasında 43’üncü olan Türkiye ‘Vergiler’de 30’uncu, ‘Altyapı’da 37’nci, ‘İş Yapma Maliyeti’ sıralamasında ise 19’uncu oldu. ‘Vergiler’ endeksinde ‘Vergi ve sübvansiyonların rekabet üzerindeki bozucu etkisi’ endeksinde ise Türkiye 37’nci sıraya alındı. İş ortamı endeksinde Danimarka, Singapur ve Norveç ilk üç sırada bulundu.

Para birimi istikrarsız

Bağımsız  değişkenlerden ‘Para biriminin istikrarı’ alanında 55 ülke arasında 43’üncü olan Türkiye, ‘Bankacılık sistemi istikrarı’nda 34’üncü, ‘Borç Kriz Riski’ sıralamasında 51’inci sırada yer aldı. Norveç, İsviçre ve Hong Kong ilk üçte bulunuyor.

Bankacılıkta geriledi

‘Bankacılık finansal hizmetleri’ endeksinde Türkiye dört sıra birden düşerek 41’inciliğe geriledi. Bu endekste ilk üç sırada Hong Kong, İngiltere ve Japonya yer aldı. İngiltere, ABD ve Avustralya’nın ilk üç sırada yer aldığı sıralamada Türkiye büyük düşüş yaşadı. Geçen yıl 28’inci sırada bulunan Türkiye bu yıl ise 40’ıncı olabildi. Türkiye geçen yıl bulunduğu 21’inci sıradan 42’nci sıraya inerek büyük düşüş yaşadı. ‘Döviz piyasaları’ alt değişkeninde 34’üncü olan Türkiye, ‘Türev piyasalar’ alt değişkeninde 55 ülke arasında 23’üncü, ‘Hisse senedi piyasasında gelişme’ sıralamasında 32’nci, ‘Bono piyasasında gelişme’ sıralamasında ise 41’inci oldu. Sıralamada ilk üçü ABD, İngiltere ve Singapur aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-halkinin-politikacilara-ve-yargiya-guveni-bir-yil-icinde-eridi_73331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!