Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk İnşaat Sektörü Avrupa'ya Köprü Olacak

Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'daki sektörlerin Avrupa Birliği sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild projesi, uluslararası bir konferans ile tanıtıldı. Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'nde gerçekleştiren açılış konferansına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi

yapi.com.tr
Türk İnşaat Sektörü Avrupa'ya Köprü Olacak

Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'daki sektörlerin Avrupa Birliği sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi, uluslararası bir konferans ile tanıtıldı. Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleştiren açılış konferansına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan'ın yanı sıra yerli ve yabancı sektör temsilcileri katıldı.

Açılış konferansında bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, rekor üstüne rekor kıran petrol fiyatları ve küresel ısınmaya dikkat çekti. Türkiye için alternatif enerjiye örnek olarak güneş ve rüzgarı gösteren Bakan Güler, "Güneş enerjisi konusunda Türkiye’nin güneş enerjisi haritasını, atlasını çıkardık. Türkiye şu an ürettiği elektriğin iki katını güneşten üretebilir" dedi. Rüzgar enerjisi konusunda yapılan çalışmalardan da bahseden Güler, sadece bu ay, üç yerde rüzgar tesisi açılacağını kaydetti. Nükleer enerji ile ilgili ihale sürecinin devam ettiğini hatırlatan Güler, eylül ayında zarfları açacaklarını belirtti.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Avrupa Birliği yapı yönetmeliğinin yeniden değişmesi nedeniyle, yeni uyum sorunlarının gündeme geleceğini söyledi. Eczacıbaşı, "AB’ye uyum çalışmalarının aksamadan devam etmesi gerekiyor. Ama bu konuda bir kargaşa var. Kargaşanın en önemli nedeni AB yapı yönetmeliğinin yeniden değişmesi. Yeni uyum sorunları kapımızda. Bu çalışmaların hükümet tarafından koordine edilmesi gerekiyor" dedi.

EUbuild Projesi ile inşaat sektöründe 'AB’ye Uyum ve İşbirliğinin Olası Etkileri' konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirten İMSAD Başkanı Orhan Turan ise, önümüzdeki bir yıl içinde sektördeki yeniden yapılanmaya katkı sağlayacaklarını; çeşitli konferanslar, eğitimler, çalıştaylar ve son kullanıcıya yönelik kampanyalar yürüteceklerini vurguladı.

Turan, "Önümüzdeki dönemde Türk inşaat sektörü olarak, ekonomi ve sektörümüz açısından çoktan içinde olduğumuz Avrupa Birliği’ne, siyasi açıdan da girmeyi istiyor ve tam üyelik sürecini bir an önce tamamlamayı amaçlıyoruz" dedi. İnşaat sektörünün tüm dünyada olduğu gibi Avrupa’da da stratejik önemi yüksek bir sektör olduğunu kaydeden Turan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ekonominin lokomotifi olan sektörün Avrupa’da toplam istihdama katkısı %7’yi, sanayideki istihdama katkısı ise %28’i geçiyor. Diğer taraftan inşaat sektörü ile yapılı çevre ve sürdürülebilir gelişme arasındaki ilişki de giderek karmaşık hale geliyor ve önem kazanıyor. Avrupa’da yeni ve aday AB ülkelerinde kentleşme ve yenileme ihtiyacı ise giderek artıyor. Türk inşaat sektörü, tüm dünyada müteahhitleri ve üreticileri ile birlikte rekabet edebilen, coğrafyasında iş yapma tecrübesi yüksek olan etkin bir sektör. Türk müteahhitleri dünyada ABD ve Çin’i takiben 3. sırada yer alıyor. Türk müteahhitleri +50 ve -50 derece sıcaklıklarda 70’den fazla ülkede çalışıyorlar. Türkiye 1. ve 2. kuşak komşularının özellikle enerjiden kazanıp yapılaşmaya ayıracağı kaynağın kullanımında önemli rol üstlenecek ve Avrupa’ya da köprü olacak. Türkiye, inşaat malzemesinde bölgesel bir güç ve üretim merkezi. Sektörün 180 ülkeye giderek artan ihracatı ve Türk inşaat malzemesi sanayinin uluslararası konumu da bunu gösteriyor."

EUbuild Projesi’ne sektör firmalarından tam destek

İMSAD’ın liderliğinde hayata geçirilen projeye, Türkiye'de Bayındırlık ve İskan Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Romanya'dan Bayındırlık ve Konut Bakanı'nın yanı sıra tüm sektör kurum ve örgütleri de destek veriyor. Proje ayrıca, Romanya İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği (APMCR),  Bulgaristan Yalıtım Ürünleri Üreticileri Derneği (BACIW), İngiltere İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği (CPA) ve Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nin (CEPMC) ortaklığında gerçekleştiriliyor.

Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’daki inşaat malzemeleri sektörünün, sektör temsilcisi kuruluşlar vasıtasıyla AB müktesebatı ve yapı malzemelerindeki AB standartları hakkında bilgilendirilmesini hedefleyen ve sektörel anlamda tarafların güçlerini birleştirdiği EUbuild Projesi, İMSAD üyelerinden de tam destek görüyor. Yerli-yabancı üst düzey bürokratlara, AB Komisyon yetkililerine ve sanayicilere ev sahipliği yapan olan EUbuild Projesi Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı’nın BASF Yapı Kimyasalları, Duravit Yapı Ürünleri, EKY Eczacıbaşı, İzocam  ile Türk Ytong firmaları ortak sponsoru, Kalekim, Pimaş ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) destekçi kuruluşları oldular.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-insaat-sektoru-avrupaya-kopru-olacak_62188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!