Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk İnşaat Sektörü Kamerun'daki Yatırım Olanaklarını Tartıştı

Kamerun ve Türkiye arasındaki işbirliği koşullarının görüşüldüğü toplantı 'Türkiye - Afrika İşbirliği Zirvesi' nedeniyle Türkiye’de bulunan Kamerun Heyeti’nin katılımıyla 21 Ağustos 2008 tarihinde Swissotel, İstanbul’da yapıldı. Kamerun Ekonomi ve Planlama Bakanı Louis Paul Motaze; ülkedeki altyapı ihtiyacına dikkat çekerek, Kamerun’un banka

yapi.com.tr
Türk İnşaat Sektörü Kamerun'daki Yatırım Olanaklarını Tartıştı

Kamerun ve Türkiye arasındaki işbirliği koşullarının görüşüldüğü toplantı 'Türkiye - Afrika İşbirliği Zirvesi' nedeniyle Türkiye’de bulunan Kamerun Heyeti’nin katılımıyla 21 Ağustos 2008 tarihinde Swissotel, İstanbul’da yapıldı. Kamerun Ekonomi ve Planlama Bakanı Louis Paul Motaze ile Bakanlık heyetinin yanısıra, Kamerun Sanayi ve Ticaret Odası yetkilileri, Kamerun Türkiye Büyükelçisi, Türkiye Kamerun Fahri Büyükelçisi’nin katıldığı toplantıya ülkemiz adına  İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) ve üye firma yetkilileri ile Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yetkilileri katıldı.

Kamerun’un ekonomik yapısı, genel pazar koşulları ve uluslararası ticarete bakışını aktaran Kamerun Ekonomi ve Planlama Bakanı Louis Paul Motaze; ülkedeki altyapı ihtiyacına dikkat çekerek, Kamerun’un banka sisteminin işler durumda olduğunu, büyümede özel sektörün etkin olduğunu ve YİD sistemi ile yatırım yapılacağını açıkladı.

Kamerun’da faaliyet yürütmeyi planlayan Türkiye yatırımcılarına devletin önemli ölçüde destek olduğunu söyleyen Kamerun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, Türk girişimcisinin Kamerun’da olumlu karşılandığını ve destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Çevresindeki 5 ülkeye ulaşan tek lojistik limana sahip olan Kamerun’un Orta Afrika için stratejik bir yatırım alanı olduğu vurgulandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkan Vekili Emre Aykar, Afrika pazarındaki tecrübelerini aktardı, toplantıda TMB hakkında bilgi vererek, İMSAD ve TMB’nin Türk İnşaat Sektörü ve İnşaat Malzemeleri Sanayisi için önemine değindi.

İMSAD’ın çalışmaları ve üye profili hakkında bilgi veren İMSAD Genel Sekreteri Selda Başbuğoğlu; iki ülke arasındaki işbirliği olanaklarının etkin bir şekilde araştırılıp potansiyel ortak çalışma platformları oluşturulmasına yönelik bir konuşma yaptı.

Toplantının son bölümünde İMSAD Üyeleri Kamerunlu yetkililere pazar yapısı, olası devlet teşvikleri, lojistik, mevcut altyapı, dış ticaret hacmi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin bugünkü durumu, enerji kaynakları ile ilgili sorular yönelttiler.

İnşaat malzemesi alanında özellikle çimento gibi temel malzemelerde ciddi oranda ithalat hacmi bulunduğunun ve kurulu kapasitenin artması gereğinin ortaya çıktığı toplantı, Kamerun’a Türk müteahhitleri ve üreticileri ile durum tespiti için bir inceleme gezisi yapılmasının kararlaştırılmasıyla tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-insaat-sektoru-kamerundaki-yatirim-olanaklarini-tartisti_63571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!