Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk İnşaatçılar Dünya Üçüncüsü

Geçen yıl 25 ülkede 324 proje alan Türk inşaatçılarının yurtdışından alınan yıllık iş hacmi 12.7 milyar dolara ulaştı. Sektör, bu rakamı 2007'de 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Cumhuriyet Gazetesieçen yıl 25 ülkede 324 proje alan Türk inşaatçılarının yurtdışından alınan yıllık iş hacmi 12.7 milyar dolara ulaştı. Sektör, bu rakamı 2007'de 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Konya Ticaret Odası tarafından hazırlanan "2006 Yılı İnşaat Sektörü'' adlı sektöre yönelik raporuna göre, 400 alt sektörü etkileyen Türkiye'nin en geniş sektörlerinden birisi olan Türk inşaat sektörü, ülke dışında büyük projeler alarak 4 kıtada kendini kanıtlamayı başardı. Türk müteahhitlerinin 1970 sonrasında 63 ülkede 3 bin 600 projeyle gerçekleştirdikleri iç hacmi, 2006'da toplam 85 milyar dolara ulaştı.

Öte yandan, dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında firma sayısı 20'ye ulaşan Türk inşaat sektörü, bu haliyle ABD ve Çin'den sonra üçüncü sıraya yükseldi. Türk inşaatçılarının iş yaptığı bölgelerin başında Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ön plana çıkıyor. Türk müteahhitlerinin işlerinin yüzde 60'ı Rusya, Katar, Kazakistan ve Libya'da yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-insaatcilar-dunya-ucuncusu_53772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!