Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk İşadamları Kızılderili Bölgelerine Yatırım Yapacak

ABD'nin başkenti Washington'da Türk Amerikan Koalisyonu (TAC) ile birlikte ABD Temsilciler Meclisi üyeleriyle görüşen İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin, Amerika'daki yerli bölgelerinin Türk işadamları ve yatırımcılara cazip hale getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

yapi.com.tr / AA
Türk İşadamları Kızılderili Bölgelerine Yatırım Yapacak

ABD'nin başkenti Washington'da Türk Amerikan Koalisyonu (TAC) ile birlikte ABD Temsilciler Meclisi üyeleriyle görüşen İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin, Amerika'daki yerli bölgelerinin Türk işadamları ve yatırımcılara cazip hale getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Washington'daki temaslarının ardından Dünya Rektörler Birliği Kongresi'ne katılmak için New York'a gelen Şahin, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı görüşmelerle ilgili A.A'ya açıklamalarda bulundu.

ABD'nin başkentinde, Temsilciler Meclisi üyeleri Tom Cole, Ileana Ros-Lehtinen, Kristi Noem ve Dan Boren ile Amerikan yerli dernekleri başkanları başta olmak üzere çeşitli temaslarda bulunduklarını belirten İTÜ Rektörü Şahin, ''İstanbul Teknik Üniversitesi çatısı altında pek çok mezun mühendis, işadamı arkadaşımız var, TAC'ın öncülüğünde ve girişimleri doğrultusunda yerli Amerikan bölgelerinin Türk işadamları ve yatırımcılar açısından cazip hale gelmesini hedefleyen bir kanun tasarısına olabilecek katkılarımız açısından fikir alışverişinde bulunduk'' dedi.

2008'de yaptıkları anlaşma çerçevesinde her yıl 10 Amerikalı yerli öğrenciye burs verdiklerini bu sebeple ABD yerlileri ile iyi ilişkiler içerisinde bulunduklarını vurgulayan İTÜ Rektörü, Washington'daki temaslarının ilerleyen günlerde hazırlanacak kanun tasarı ile olumlu bir sonuca ulaşmasını umduklarını söyledi.

Şahin, ABD'li yerli liderlerinin Kasım ayında düzenlenecek bir organizasyon ile İstanbul'a gelip üniversitede misafir edileceğini de sözlerine eklerken, bu liderlere İTÜ'nün ve Türkiye'nin kapasitesini anlatacaklarını, inşaat, mühendislik, mimarlık, madencilik, şehir planlaması gibi konularda eğitim vereceklerini de ifade etti.

Dünya Rektörler Kongresi

Öte yandan, New York'ta Times Meydanı'ndaki Mariott Oteli'nde düzenlenen, dünyanın farklı ülkelerinden 300'ün üzerinde rektörün katıldığı 3 gün süren "Dünya Rektörler Kongresi"ne katılan Rektör Muhammed Şahin, İTÜ'nün olanaklarını ve projelerini anlattığı bir konuşma gerçekleştirdi. Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 23 mühendislik programı ile ''dünyada en fazla mühendislik programını akredite etmiş üniversite'' özelliğine sahip olduğunu, dünya sıralamasında teknik üniversiteler arasında 129. sırada bulunduklarını ve 26 bin öğrencileri olduğunu anlattı.

Son yıllarda, ABD'de çeşitli üniversiteler ile işbirliğine gittiklerini ve bin 400 öğrencinin, bu işbirliği kapsamında Amerikan üniversitelerinde öğrenim gördüğünü de kaydeden İTÜ Rektörü, yeni yaptıkları bir anlaşma ile inşaat mühendisliği alanında ABD'nin en iyisi olarak kabul edilen İllinois Üniversitesi'ne de artık İTÜ öğrencilerinin geleceğini söyledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-isadamlari-kizilderili-bolgelerine-yatirim-yapacak_87971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!