Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Mermerciler Çin Seddini Aştı

Çin, mermer ihtiyacının yüzde 30'dan fazlasını Türkiye'den satın alıyor. Mermer yataklarına sahip olmasına rağmen daha kaliteli olduğu için Çinliler inşaatlarda Türk mermerini tercih ediyor. TUSKON öncülüğünde Çin'in Yunfu şehrine 22 şirketle çıkarma yapan Türk işadamları, ihracatını artıracak yeni bağlantılar kurdu.

Zaman Gazetesi
Türk Mermerciler Çin Seddini Aştı

Çin, Türk mermer sektörünün en büyük pazarı haline geldi. Türk mermer üreticileri 2010 yılında Çin'e 517 milyon dolarlık mal sattı. Çin'in mermer ihtiyacının yüzde 30'dan fazlası Türkiye'den tedarik ediliyor. Türk işadamlarının ihracatı artırması için ülkeler arasında ticaret köprüleri kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), mermer ve doğal taş sektörünün önde gelen 22 firmasıyla Çin'e çıkarma yaptı. Yunfu ve Xiamen şehirlerine çıkarma yapan TUSKON heyeti, Çinli meslektaşlarıyla bir araya geldi. Çin'in mermer üssü olarak bilinen Yunfu'da 42 Çinli firma ile ikili iş görüşmeleri ve fabrika ziyaretleri yapan heyet, daha sonra Xiamen'de dünyanın en büyük doğal taş fuarını ziyaret etti. Bu temaslarla 2011 yılında Çin'e yönelik mermer ihracatının artması bekleniyor.

TUSKON, yeni dönemde Türki-ye'nin ihracat yapmakta zorlandığı büyük pazarlara odaklanıyor. Öncelikli hedefler Uzakdoğu ve Asya ülkeleri. Önceki hafta Vietnam ve Kamboçya'ya giden ticaret heyetleri bu hafta Çin'deydi. Bir sonraki durak ise Endonezya ve Brezilya.

Çin'in son yıllarda kaydettiği yüksek büyümenin lokomotifi inşaat sektörü. Ülke adeta bir şantiye gibi. Eski şehirler adeta yıkılarak yeniden inşa ediliyor. Konut ve ofis kadar yeni yollar, limanlar ve demiryolları inşaatları bütün hızıyla sürüyor. Yunfu Belediye Başkan Yardımcısı Gu Han Yi, 2011 yılında sadece Yunfu ve çevresine merkezi hükümetin 45 milyar dolar altyapı yatırım ödeneği ayırdığını söyledi. Yunfu ve çevresinde 3 binden fazla mermer fabrikası bulunduğunu, bunların yurtdışından aldıkları blok mermeri işleyerek iç piyasadaki talebe cevap verdiklerini belirten Yi, "Türk mermeri çok kaliteli bir ürün ve burada pazarda ciddi talep görüyor. Türkiye ile işbirliği ve ticaretimizi geliştirmek istiyoruz." diyor. Uzun yıllardır Elazığ ve Bursa'dan mermer ithal eden işadamı Chen Dong da, kaliteli olduğu için Türk mermerini tercih ettiklerini vurguluyor. Türkiye'den yılda 5 bin ton mermer ithal eden Dong, bunu artırmak istiyor.

Mermer, Çin'de bütün inşaatlarda kullanılan bir ürün. Mermer kültürü çok yaygın ve bu ürünü binalarda kullanmak zenginlik alameti. TUSKON Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Aydın, "Herkes Çin'den mal almaya geliyor. Bizim hedefimiz ise mal satmak. Burası dünyanın en büyük tedarikçisi ama son yıllardaki zenginleşme ile dev bir pazara da dönüşüyor." dedi.

Tramertaş Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Metin Balıbey, mermer sektörünün 2 milyar dolara yaklaşan ihracatının, ithalat bağımlılığı olmayan yüksek katma değerli olduğuna işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mermerciler-cin-seddini-asti_86167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!