Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Mermercisi Çin'in Tahtını Sallıyor

Mermercilik sektöründe son 10 yılda dünyadaki ilk 5 ülke arasına girmeyi başaran Türkiye'de, hedef Çin'den birinciliği almak.

yapi.com.tr / AA
Türk Mermercisi Çin'in Tahtını Sallıyor

Foto: Ferit Binzet (AA)

Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Selahattin Onur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa Parlamentosundan Abu Dabi Sarayı'na, Disneyland'dan pop yıldızı Jennifer Lopez'in evini kadar dünyanın birçok yerindeki mekanlara Türk mermerinin renk kattığını söyledi.

Türk mermerinin, ''Afyon Beyazı'', ''Bilecik Pembesi'', ''Efes Güneşi'' ve ''Karacabey Siyahı'', ''Elazığ Vişnesi'' adı altında benzersiz renk ve şekilleriyle markalaşmaya başladığını belirten Onur, Türkiye’de sektörün 1000 ila 1200 dolayındaki ocaktan çıkartılan ürünlerle yaklaşık 200 bin kişiye istihdam sağladığını bildirdi.

Türkiye'nin Çin, İran, İtalya, İspanya ve Brezilya gibi dünya mermer üretiminde söz sahibi olan ülkelere 10 yıl gibi kısa bir sürede rakip olduğunu ifade eden Onur, şu bilgileri verdi:

''Dünya mermer üretimindeki ilk 10 ülke pazarın yüzde 97'sine hakim. Türkiye'nin de aralarında olduğu ilk 5 ise birincilik için birbiriyle rekabet ediyor. Bu ortamda Türkiye, blok mermerlerin taşınmasındaki ulaşım alt yapısının yetersizliğinden, limanlarda yüklemlerin gecikmesine kadar birçok soruna rağmen yaptığı atılımla devler arasında yerini aldı. Türkiye'nin sektörde 10 yılda katettiği mesafe rakiplerinin 600 yılda katettiği mesafeye denk. Kısacası Türk mermercisi az zamanda büyük işler başardı.''

Dünya liderine mal satıyorlar

Selahattin Onur, sektörde bulunanların gösterdiği özverinin başarıda büyük paya sahip olduğunu dile getirerek, ''Ben çantasına mermer numuneleri koyarak yurt dışında firma firma dolaşan mermercileri bilirim. Bu azim ister istemez başarıyı da getirdi. Türk mermercisi bugün sektörün lideri Çin'e mermer satar konuma geldi. Hedeflerimiz büyük. Yüzde 11 olan pazar payımızı artırarak yılda 10 milyar dolar ihracata ulaşmak istiyoruz. Bu Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine ulaşması içinde bir gereklilik. Mermerciler olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz'' dedi.

Hedef birincilik koltuğu

Türkiye'nin sektörde liderliğe oynadığını, bunu başara bilecek potansiyele de sahip olduğunu vurgulayan Onur, şunları kaydetti:

''Hedefimiz Çin'den birinciliği almak. Kısa sürede elde ettiğimiz başarı bizim en büyük motivasyon kaynağımız. Türkiye sahip olduğu mermer rezervi ve çeşitliliğiyle rakibi ülkeleri geride bırakacak değerde. Sektör olarak isteğimiz rekabet gücümüzü kıracak karar ve uygulamalardan kaçınılması. Aksi takdirde ihracatımız düşeceği gibi iç piyasayı da yabancılara teslim etmek zorunda kalırız.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mermercisi-cinin-tahtini-salliyor_88982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!