Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Türk Mimar Serbest

Türk Mimara Rum İşkencesi

KKTC’de 1974 öncesinde Rumlara ait olan arsalara inşaat yapılmasını engellemek isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi’nin güneye geçen mimar Osman Sarper’i (solda) aracında inşaat projeleri bulundurduğu gerekçesiyle tutuklaması Kıbrıslı Türkleri ayaklandırdı.

Hürriyet Gazetesi
Türk Mimara Rum İşkencesi

b>KKTC’de 1974 öncesinde Rumlara ait olan arsalara inşaat yapılmasını engellemek isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi’nin güneye geçen mimar Osman Sarper’i (solda) aracında inşaat projeleri bulundurduğu gerekçesiyle tutuklaması Kıbrıslı Türkleri ayaklandırdı. KKTC’liler, 10 gündür alıkonan şeker ve tansiyon hastası Sarper’in derhal salıverilmesini istediler.

Yeşilhat üzerinden Kıbrıs Rum kesimine geçerken aracında inşaat projesi bulunduğu gerekçesiyle Rum polisince tutuklanan mimar Osman Sarper’in 10 gündür hapis tutulması KKTC’de protestolara yol açtı. BM Genel Sekreteri Yardımcısı İbrahim Gambari’nin bölgedeki temasları sırasında KKTC’li protestocular, 1963’te de Rumların aynı yönteme başvurduğunu belirterek sınıra dayandı ve "Bizleri de tutuklayın" diye slogan attı, şeker ve tansiyon hastası Sarper’in serbest bırakılmasını istediler.

Kıbrıs Rum yönetimi bir süredir KKTC’deki inşaat patlamasına engel olmak için çeşitli yöntemler uyguluyordu. Rumlar önce KKTC’de ev alan İngilizler aleyhine davalar açarak kırmızı bültenle Interpol üzerinden arama kararları çıkardı. Bununla yetinmeyen Rum yönetimi, 1974 öncesi Rum mülklerini ellerinde tutan Kıbrıslı Türkler ve yabancılara celpler gönderdi. Rum polisi son olarak, ara bölgedeki geçiş noktalarında KKTC’den gelen araçlarda aramalar başlatıp emlakla ilgili herhangi bir broşür bile bulsalar yabancılar ve Kıbrıslı Türkleri saatlerce sorguya çekti.

Rum polisi 10 gün önce Lefkoşa Metehan sınır kapısından Rum kesimine geçen Kıbrıslı Türk mimar Osman Sarper’in aracını durdurdu.

Gambari’ye de iletildi
Araçta KKTC devletinin verdiği tapu ve inşaat projeleri bulan polis Sarper’i tutukladı. Rum nöbetçi mahkemesi Sarper’in "Ben mimarım yanımda proje bulunması normal" demesine rağmen, cinayet gibi en ağır suçtan arananlara verilen 8 günlük tutuklama kararı aldı. Rumlar, sınır kapılarında "broşür ya da proje" operasyonlarını sıklaştırdı.

Osman Sarper’e verilen 8 günlük tutuklama emri 3 gün önce sona erdi. Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’ne çıkartılan Sarper, "Rum malları üzerine inşaat olacak projeler çizmekle" suçlandı. Rum hakim ayrıca, davayı 12 Temmuz’a erteledi ve Sarper’in tutukluluk halini uzattı. Şeker ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan Sarper’in sıklıkla gözetim altında özel bir Rum kliniğine kaldırıldığı belirtildi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yardımcısı İbrahim Gambari KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda görüşmeler yaparken ellerinde pankartlarla kapıda toplanan Kıbrıslı Türkler, Sarper’in derhal serbest bırakılmasını istedi. KKTC Mehmet Ali Talat da, Sarper olayını Gambari’ye aktardı.

Talat: Geçerken dikkatli olun
Rum polisinin sorgu ve tutuklama kampanyası başlatması KKTC’de Rum kesimine geçiş yapan Kıbrıslı Türkler üzerinde ’terör’ havası estirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklere Rum kesimine geçerken dikkatli olmaları çağrısında bulunurken, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ise, BM nezdinde protesto girişiminden daha fazla bir şey yapamadıklarını belirtti.

Bizleri de tutuklayın
Kıbrıs Türk Mimarlar Odası’nın öncülüğünde bir çok sivil toplum kuruluşunun katıldığı sınır eyleminde Kıbrıslı Türkler, ’Bizleri de tutuklayın’ diyerek sloganlar attılar. Mimar Osman Sarper’in suç işlemediği halde 10 gündür Rum hapishanesinde tutulmasını protesto eden kalabalık, Türk ve KKTC bayrakları ile üzerlerinde ’Gerginlik Politikasına Son’, ’Kavga Değil Barış İstiyoruz’, ’Sayın Papadopulos Masaya Otur’ yazılı pankartlar taşıdılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mimara-rum-iskencesi_46956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!