Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Müteahhitler Türkmenistan'da 2011 Yılının 8 Ayında 2,6 Milyar Dolarlık İş Aldı

Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk müteahhitlerin 2011 yılının 8 ayında 2,6 milyar dolarlık iş aldıkları açıklandı. Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke konumunda olan Türkmenistan'da Türk müteahhitler, 2011 yılının 8 ayında 2 milyar 617 milyon dolarlık çeşitli projelerin ihalelerini kazandılar.

yapi.com.tr / AA
Türk Müteahhitler Türkmenistan'da 2011 Yılının 8 Ayında 2,6 Milyar Dolarlık İş Aldı

Bu sene konut, okul, spor kompleksleri, fabrikalar, oteller, elektrik santralleri, tren yolu istasyonları, karayolları, hastane, idari binalar gibi 40'a yakın projenin taahhüt işini üstlenen Türk şirketleri, Türkmenistan'da geçtiğimiz 2010 yılında ise toplam 4,5 milyar dolarlık iş almışlardı.

Yılın ilk ayında Rönesans İnşaat şirketi Mari eyaletinde 350 milyon dolara gübre ve amonyak fabrikası inşaatı işini alırken, Lotus Enerji Şirketi de 390 milyon dolara Mari-Lebap vilayetleri arasında yüksek voltajlı elektrik hatları ihalesini kazandı. Geçtiğimiz aylarda Belda İnşaat Şirketi de Avaza Turizm bölgesinde yaklaşık 200 milyon dolara iki ayrı otel ve dinlenme tesisi ihalesini almıştı.

Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ, Güney Yoloten Gaz Sahası Projesinde alt yüklenici olarak proses sahası yardımcı tesisleri işlerinin yapılması ve doğalgaz boru hattı inşası işini 261 milyon dolara yapacak.

Son dönemde bu ülkede önemli işlere imza atan Rönesans Holding, 226 milyon dolara polis eğitim merkezi, yine toplam 210 milyon dolara ise Karayolları, AvtoTransport Bakanlığı ve Demiryolları Bakanlıklarına Bakanlık Binası ihalelerini aldı. Uslu Yapı ise, 2015 yılına kadar tamamlanmak üzere Karayolları Bakanlığından 115 milyon dolara yol inşaatını üstlendi.

Eser Taahhüt ise, 266 milyon dolara ülkenin batısındaki 160 km'lik Serdar-Bereket-Gumdağ karayolunu yapacak. Çalık Holdinge bağlı GAP İnşaat şirketi 34 milyon dolara Diş Hastalıkları Hastanesi, 30 milyon dolara da Serum Fabrikası inşa edecek.

Bunun yanı sıra okul, konut, spor kompleksleri, anıt, altyapı gibi onlarca projenin inşaatları da devam ediyor. Sözkonusu projelerin tamamının 2011-2013 yılları arasında tamamlanarak hizmete açılması öngörülüyor.

Türkmenistan'ın imarında Türk şirketleri söz sahibi olurken, Türk inşaat şirketlerinin ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi 22 milyar doları aştı.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-turkmenistanda-2011-yilinin-8-ayinda-2-6-milyar-dolarlik-is-aldi-_88917.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!