Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Müteahhitlerinin Gözdesi Libya

Türkiye'nin Libya Büyükelçisi Levent Şahin Kaya, Türkiye-Libya arasında bazen ödemelerle ilgili sorunlar meydana geldiğine dikkati çekerek, şu anda ödemelerle ilgili önemli bir sorun bulunmadığını belirtti.

yapi.com.tr / AA
Türk Müteahhitlerinin Gözdesi Libya

Fotoğraf: Fırat Yurdakul

Türkiye'nin Libya Büyükelçisi Levent Şahin Kaya, Türkiye-Libya arasında bazen ödemelerle ilgili sorunlar meydana geldiğine dikkati çekerek, şu anda ödemelerle ilgili önemli bir sorun bulunmadığını belirtti.

Kaya, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülke arasında bazen ödemelerle ilgili sorunlar meydana geldiğine dikkati çekerek, hem büyük elçiliğin hem bakanlığın hem hükümetin ve hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuları yakından takip ettiğini, ödemeye ilişkin sorunların aşılması ve ödemelerin hızlandırılması için gerekli girişimleri yaptığını söyledi.

Geçmişten kalan ödemeler sorununun ayrı bir konu olduğuna işaret eden Kaya, bu sorunla ilgili rakamın Dış Ticaret Müsteşarlığının çalışmalarıyla belirlendiğini kaydetti.

Toplam bir rakam vermenin mümkün olmadığını ifade eden Kaya, ''Geçmişten kalan ödemelerle ilgili olarak kurumların yorumlarına göre, ülkelerin yorumlarına göre rakamlar değişiklik arz ediyor. Libya tarafına sorduğunuz zaman başka bir rakam alabilirsiniz. Türk resmi makamlarının belirlediği rakam farklı olabilir. Şirketlere sorarsanız ayrı ayrı rakamlar ortaya çıkıyor. Tek, net bir rakam yok. Bir müzakere bir görüşme süreci içinde hallolacak olan, görüşülen bir konudur'' dedi.

Güncel ödemeler

Büyükelçi Kaya, şu anda güncel olan ödemelerle ilgili sorunların çözülmeye çalışıldığını ifade ederek, ''Bu son 1 yıllık müteahhitlik şirketlerimizin hak ediş ödemelerinin yapılması konusu. Bu konu da olumlu yolda gelişmekte. Ödemeler hızlanmıştır, yapılmaktadır. Takip etmeye de devam ediyoruz'' diye konuştu.

Şu anda Türkiye-Libya arasında ödemelerle ilgili önemli bir sorun bulunmadığına işaret eden Kaya, Libya yetkililerinin destekleri sayesinde ve olumlu bakışları çerçevesinde bu sorunların aşıldığını vurguladı. Kaya, ''Hükümetimiz ve özellikle Sayın Başbakanımızın bu konuyu takip etmesi ve Libya'daki yetkililer nezdinde de gündeme getirmiş olması sorunun aşılmasını sağlamıştır'' dedi.

''25 binin üzerinde vatandaşımız çalışıyor''

Büyükelçi, Türkiye-Libya ilişkilerinin yoğun biçimde her alanda geliştiğini, özellikle son yıllarda ivme kazandığını kaydederek, 2009 yılı Kasım ayında Başbakan Erdoğan'ın Libya ziyaretinden sonra ilişkilerin oldukça hızlandığını söyledi. Kaya, iki ülke arasında özellikle ekonomi, ticaret ve yatırım alanında ilişkilerin güçlü olduğunu ifade etti.

Libya'nın Türkiye için özellikle müteahhitlik sektörü açısından önemli olduğunu vurgulayan Kaya, Türk firmalarının son 5 yılda Libya'da müteahhitlik alanında proje bazında 14,5 milyar dolarlık taahhüt üstlendiğini bildirdi. Kaya, şöyle devam etti:

''Türk şirketleri Libya'da 5 yılda 14,5 milyar dolar tutarında proje üstlenmişlerdir. 2010 yılında üstlenilen proje tutarı 2,6 milyar dolardır.

1970'li yıllardan beri müteahhitlerimiz Libya'da güven kazanmışlardır, Libya'ya yerleşmişlerdir. Zaman zaman rakamlar iniş çıkış gösterse de 40 yıla yakın bir süredir binlerce, on binlerce Türk vatandaşı Libya'da ekmeğini kazanmıştır. Şu anda tahminimiz 25 binin üzerinde Türk vatandaşımız burada işçi olarak çalışmaktadır. 200'ü aşkın Türk şirketi Libya'da müteahhitlik sektöründe faaliyette bulunmaktadır. Müteahhitlik sektöründe Türk firmaları Libya'da ilk sırada yer almaktadır.

Bu çerçevede, devletimiz, büyükelçiliğimiz ya da hükümetimiz aracılığıyla olsun gerekli desteği vermeye çalışmaktadır. Son 12 ay içinde Başbakanımız Libya'yı 3, Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan ise 5 defa ziyaret etmişlerdir. Bütün bu ziyaretlerde özellikle müteahhitlik sektörümüze destek olunmaya çalışılmaktadır. Büyükelçiliğimizin faaliyetleri de yoğun olarak bu alanda devam etmektedir''.

''Hedefimiz ticaret hacmini 5 yılda 10 milyar dolara çıkarmak''

Türkiye ile Libya arasında ticari ilişkilerin de geliştiğini dile getiren Kaya, iki ülke ticaret hacminin 2,2 milyar doları aştığını söyledi.

Türkiye'nin hedefinin 3 yılda bu rakamı 5 milyar, 5 yılda ise 10 milyar dolara çıkarmak olduğunun altını çizen Kaya, bunun için Türkiye ile Libya arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin sürdüğünü söyledi.

Kaya, yakın zamanda bu müzakerelerin sonuçlanarak, anlaşmanın imzalanmasını istediklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitlerinin-gozdesi-libya_84521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!