Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Perakendeciler Turkmall ile Libya'ya Perakendeciliği Öğretecek

Alışveriş merkezleri yatırımcısı Multi Turkmall’un İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, Türk perakendecisinin para kazanabileceği, rekabetin daha az olduğu ve daha rahat büyüyebileceği noktaları araştırmaya başladıklarını dile getirerek, bu nedenle Libya pazarına açılacaklarını söyledi.

Radikal Gazetesi
Türk Perakendeciler Turkmall ile Libya'ya Perakendeciliği Öğretecek

Alışveriş merkezleri yatırımcısı Multi Turkmall’un İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, Türk perakendecisinin para kazanabileceği, rekabetin daha az olduğu ve daha rahat büyüyebileceği noktaları araştırmaya başladıklarını dile getirerek, bu nedenle Libya pazarına açılacaklarını söyledi. Eyüboğlu, Turkmall olarak Libya hükümetinin Ekonomik ve Sosyal Geliştirme Fonu ile yüzde 50-50 ortaklıkla Libya’da alışveriş merkezi yatırımlarına gireceklerini, toplam üç alışveriş merkezi için 500 milyon avronun üzerinde bir yatırım bedeli belirlediklerini açıkladı.

Burwag: Türkleri bekleriz

Libya Fonu ile ortaklık ve yatırım anlaşmasına ilişkin imzalar da Türk perakende dünyasının patronlarını buluşturan Soysal Danışmanlık’ın ‘Perakende Liderler Konferansı’nda atıldı. Türk perakendecileri Libya’da görmek isteyen ve tanışmak için Cannes’daki toplantıya katılan Libyalılar ülkelerinde pek bilinmeyen organize perakende işinde Türkler’den öğrenecekleri çok şey olduğunu belirtti.

Libya Ekonomik ve Sosyal Geliştirme Fonu (devlet fonu) teknik ve ticari danışmanı Hamdi Burwag, Libya’da büyük potansiyel olduğunu belirtirken, Türk firmalarının buna öncülük etmesini istedi. Burwag, “Batılı anlamda alışveriş merkezleri Libya’da yok, biz Turkmall ile bu işe giriyoruz. Libya bu konuda çok kararlı ve yol almak istiyor. Tüm çok mağazalı uluslararası ve ulusal markaları Libya’da ağırlamaktan sevinç duyacağız. Her türlü yasal zemin hazır. Mevcut yasalar elden geçirildi ve herkesin yatırım için güven duyacağı ortam yaratıldı” diye konuştu.

Forum ismi kullanılacak

Levent Eyüboğlu da şunları söyledi: “Libya için üç alışveriş merkezi projemiz var. Libya’daki iki projemiz başkent Trablus’ta, bir projemiz ise Bingazi’de olacak. Her biri yaklaşık 220 milyon avro olan Trablus’taki iki projemizin temelini Libya’daki devrimin 40. yıl dönümü olan eylül ayında atacağız. Araziyi aldık, etrafını çevirdik. Libya’da üç alışveriş merkezi için yatırım toplamda 500 milyon avronun üzerinde” şeklinde konuştu.

Trablus’taki iki alışveriş merkezinin büyüklüğünün 60-80 bin metrekare arasında değişeceğini, ‘Forum’ adını çok sevdikleri için Libya’da da bu marka altında büyüyebileceklerini ifade eden Eyüboğlu, Libya’ya yatırımcı olarak gitmelerinin, Türk perakendecilere çok yarayacağını, söz konusu alışveriş merkezlerinde oradaki halkın yüzde 80’ine hitap eden ürünler olacağını bildirdi.

“Oraya gitmek isteyen firmalar var” diyen Eyüboğlu, söz konusu alışveriş merkezleri için Libya Ekonomik ve Sosyal Gelişme Fonu ile yapacakları ortaklığın yüzde 50-50 olduğunu anlattı. Eyüboğlu, “Libya’daki projelerde başka ortaklık isteyen olursa bakacağız. Libya’nın Tunus ve Mısır sınırlarında alışveriş merkezi yapma konusunda da bu fondan bize teklif geldi. Düşünme aşamasındayız” diye konuştu.

Sırada iran ve Suriye var

Eyüboğlu Libya’yı çok önemsemelirin nedenlerini de şöyle anlatıt: “Şu anda üzerinde durduğumuz pazar Libya... Libya çok bakir bir pazar. Hiç alışveriş merkezi yok. Orada perakende daha yeni başlıyor ve Türk perakendecisine çok yer var. Libya, İstanbul’dan uçakla sadece 2.5 saat uzaklıkta, direkt uçuş var. Türk perakendecisine gerçekten kucak açmış durumda. Bu yıl iki projenin inşaatına başlayıp Türk perakendecileri orada görmek istiyoruz. Suriye ve İran gibi ülkelerde de Türk perakendecisine pazar açmak için uğraşıyoruz. Türk perakendecileri henüz Libya pazarını bilmiyor.”

Açılmak isteyen gelsin

Alışveriş merkezleri ve perakendeciler arasında bir yatırım işbirliği olacağına inanıyoruz. Bu nedenle sadece yurtdışı işi için Turkmall Platformu kurduk. Bir şirket kurduk. Bu platform ile Türk perakendecisine yurtdışında kolaylık sağlayıp, finansman imkanı yaratıp büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz. Türkiye dışında gireceğimiz yeni ülkelerde perakendecilerle yaptığımız işbirliğini farklı boyutlara, ortaklık haline getirebiliriz.”

Kurulan şirketin Hollanda merkezli olacağını söyleyen Eyüboğlu, “Bulunduğumuz ülkelerde Türk perakendeciler yatırım yapmak isterlerse biz onlara gereken finansal ve hukuksal desteği vereceğiz. Büyük ortak da olabiliriz küçük ortak da. Private equity gibi çalışacağız” dedi. Platformun Shaya Grubu’nun yapısına benzediğini vurgulayan Eyüboğlu, “Bu şekilde perakendecilerle birlikte büyümeyi planlayoruz. Shaya grubunun da altında bir çok alt marka vardır” dedi.

Forum İstanbul açılıyor

Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu şu anda Türkiye’nin dört bir yanında altı Forum alışveriş ve yaşam merkezi bulunduğunu hatırlatarak, 16 Forum alışveriş merkezinin ise inşa ve proje geliştirme aşamasında olduğunu, bunlardan ikisini bu yılın sonuna kadar hizmete açacaklarını, söz konusu alışveriş merkezlerinin bitmesiyle Türkiye nüfusunun yüzde 70’ine hitap ediyor olacaklarını bildirdi.

Levent Eyüboğlu, Forum alışveriş merkezlerini her yıl 60 milyon kişinin ziyaret ettiğini, 16 alışveriş merkezini de tamamladıklarında bu sayının en az 150 milyon olacağını belirterek, “Hedefimiz, müşteri tabanı oluşturmak.
Levent Eyüboğlu, alışveriş merkezlerindeki cirolarının ve müşterilerinin arttığını da vurguladı. Eyüboğlu, 2009’daki en önemli yatırımlarının Forum İstanbul olduğunu, Forum İstanbul’un ekim ayında kapılarını açacağını bildirdi.
Eyüboğlu son olarak, “Forum İstanbul da açıldıktan sonra bu, Bonus ile ortak çıkardığımız kredi kartı gözde ödeme sistemlerinden olacak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-perakendeciler-turkmall-ile-libyaya-perakendeciligi-ogretecek_69493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!