Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Sanayicisi Avrupa'da En Ucuz Gaz Kullanıcısı

Türkiye'deki sanayiciler, doğalgazda saat başına 0,028 euro sent ödeyerek Avrupa'da bu yıl da en ucuz kullanıcı oldu. Evlerde ise Türkiye, doğalgaza kilovatsaat başına 0,038 euro sent ödeyerek üçüncü sırada yer aldı.

yapi.com.tr/AA
Türk Sanayicisi Avrupa'da En Ucuz Gaz Kullanıcısı

Türkiye'de sanayici bu yıl kilovatsaat başına ödediği 0,028 euro sent ile Avrupa ülkeleri arasında en ucuz doğalgaz kullanımında liderliğini sürdürdü. 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yapılan derlemeye göre, aynı dönemde Avrupa'da sanayicisine en pahalı doğalgaz kullandıran orta Avrupa ülkesi Lihtenştayn oldu. Bu ülkedeki sanayiciler doğalgaza kilovatsaat başına 0,061 euro sent ödedi. 

Lihtenştayn'ı, sanayicisinin kilovatsaat başına ödediği 0,053 euro sent ile Bosna Hersek takip ederken, Sırbistan sanayicisi 0,046 euro sent ile üçüncü pahalı kullanıcı oldu. İsveç ve Finlandiya kilovatsaat başına 0,045 euro sent ödeyerek doğalgazı en pahalıya kullanan ilk 5 ülke arasına girdi. 

Söz konusu dönemde doğalgazda en yüksek vergi de Finlandiya, Hollanda ve Romanya'da uygulandı. 

En ucuz kullanıcılar

Türkiye'deki sanayiciler geçen yıl kilovatsaat başına 0,024 euro sent ödeyerek Avrupa'da doğalgazı en ucuza kullanan kesim olmuştu. 

Bu yıl da Türkiye'deki sanayici doğalgazın kilovatsaati başına 0,028 euro sent ödedi ve sanayicilerin en ucuz doğalgaz kullandığı ülke olarak Litvanya ile ilk sırayı paylaştı. Litvanyalı sanayiciler geçen yıl kilovatsaat başına 0,041 euro sent ödemişti. 

Avrupa bölgesinde sanayicinin kullandığı doğalgaz fiyatı ortalaması bu dönemde kilovatsaat başına 0,038 euro sent olurken, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması 0,037 euro sent seviyesinde gerçekleşti. 

Evlerde kullanılan gazda Türkiye üçüncü 

Avrupa ülkeleri arasında evlerde kullanılan doğalgazda kilovatsaat başına 0,031 euro sent ile en az ödemeyi Romanya halkı yaptı. Romanya'yı 0,035 euro sent ile Macaristan takip ederken, Türkiye evlerde kullanılan doğalgazın kilovatsaati başına bu yıl 0,038 euro sent ödedi ve üçüncü sırada yer aldı. 

Geçen yıl Türkiye'nin evlerde kullanılan doğalgaz için kilovatsaat başına yaptığı ödeme 0,033 euro sent idi. 

Litvanya halkı kilovatsaat başına 0,042 euro sent öderken, Estonya 0,046 euro sent ödeyerek evlerdeki doğalgazı en ucuz kullanan beşinci ülke oldu. 

Avrupa'da evlerde kullanılan doğalgaza kilovatsaat başına en fazla ödemeyi 0,113 euro sent ile İsveç yaparken, bu ülkeyi 0,098 euro sent ile Portekiz, 0,091 euro sent ile Lihtenştayn, 0,080 euro sent ile Danimarka ve 0,077 euro sent ile İtalya takip etti. 

Avrupa bölgesinde evlerde kullanılan doğalgaz fiyatındaki ortalaması kilovatsaat başına 0,071 euro sent, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması 0,066 euro sent olarak hesaplandı. 

Türkiye, elektrikte evlerde en ucuz 14'üncü, sanayide 7'nci sırada

Söz konusu dönemde, Türkiye'de sanayici elektrikte kilovatsaat başına 0,082 euro sent ödedi. Böylece, Türkiye, Avrupa'da sanayicisinin en ucuz elektrik kullandığı 7'inci ülke oldu. Bu rakam geçen yıl kilovatsaat başına 0,074 euro sent olarak gerçekleşmiş ve Türkiye 9'uncu sırada yer almıştı. 

Türkiye'de evlerde kullanılan elektrikte ise kilovatsaat başına 0,136 euro sent ödendi ve en ucuzlar sıralamasında Türkiye 15'inci sırada yer aldı. Geçen yıl, evlerde elektriğin kilovatsaati başına 0,119 euro sent ödenmiş ve Türkiye evlerde en ucuz elektrik kullanılan 9'uncu ülke olmuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-sanayicisi-avrupada-en-ucuz-gaz-kullanicisi_140872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!