Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Şirketi, Fas'ta Bin 500 Konut Yapacak

TUSKON'un ikili iş görüşmeleri için düzenlediği 'Türkiye-Fas ticaret ve yatırım köprüsü' programında 62 Türk ve 417 Faslı işadamı, 2 binin üzerinde görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde Daha İnşaat, devlete bağlı Faslı bir şirketle Kazablanka yakınlarında bin 500 konutluk bir proje için ciddi adımlar attı. Faslı inşaat firması, aralıkta anlaşma

Zaman Gazetesi
Türk Şirketi, Fas'ta Bin 500 Konut Yapacak

TUSKON'un ikili iş görüşmeleri için düzenlediği 'Türkiye-Fas ticaret ve yatırım köprüsü' programında 62 Türk ve 417 Faslı işadamı, 2 binin üzerinde görüşme gerçekleştirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün liderliğinde ikili iş görüşmelerinin 116'sında ciddi sonuçlar elde edildi. Görüşmelerde Daha İnşaat, devlete bağlı Faslı bir şirketle Kazablanka yakınlarında bin 500 konutluk bir proje için ciddi adımlar attı. Faslı inşaat firması, aralıkta anlaşma yapmak için İstanbul'a gelecek.

Fas'ın yıllık 180 bin konut yaparak orta ve alt gelir grubuna yönelik konut açığını kapatmayı düşündüğünü belirten Ahmet Ciğer, "Faslı müteahhitler bu talebi karşılayamadıkları için Türk müteahhitlerle ortaklık yapmak istiyor." dedi. Bu projelerde inşa edilen her bir konutun 30 bin doların üstünde satıldığı düşünülürse Fas'ta yıllık 6 milyar dolar değerinde bir pazar bulunuyor. İnşaat, tekstil, mobilya, ara ürünler ve plastik gibi birçok alanda gerçekleşen iş görüşmelerinde Faslı işadamlarından halı saha açma talepleri bile geldi. İstanbul'a dönüşte programı gazetecilere değerlendiren Ahmet Ciğer, Fas'ın ithalatını Avrupa ve ABD'den yaptığına işaret ederek, Türk işadamlarının fiyat konusunda rekabet edebileceğini bildirdi. Çin ile fiyat rekabetine giremediğimizin altını çizen Ciğer, ancak Türk mallarının Fas'ta Avrupa ve ABD ile çok rahat rekabet edebileceğine dikkat çekti. MARİFED Başkanı, Fas ile Türkiye arasında gerçekleştirilen sanayi malları ticaretinde yüzde 30'lara varan gümrük vergilerinin olduğunu hatırlatarak, bunun bir an önce düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

İki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) kapsamının artırılması gerektiğini bildiren Ciğer, "Fas, halen bizden yüksek gümrük vergisi alıyor. Bu da Türk işadamlarını negatif yönde etkiliyor. Bu vergileri bir an önce düşüremezsek, avantajı Avrupa'ya kaptırırız." dedi. Sadece ihracat merkezli düşünülmemesi gerektiğini de vurgulayan Ahmet Ciğer, "İşadamlarımız Fas'ın Avrupa, ABD ve Afrika ile serbest ticaret anlaşmalarını avantajlarını kullanarak burada yatırım da yapmaları gerekiyor." diye konuştu.

Enerji yatırımları için 9 milyar dolarlık pazar var

Fas, enerji açığını kapatmak için yenilenebilir enerjiye yöneliyor. Fas hükümeti, başta rüzgâr ve güneş enerjisi olmak üzere enerji yatırımları için ciddi bütçeler ayırdı. Ahmet Ciğer, bu durumun Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar doğurduğunu kaydetti. Fas'ın okyanusa kıyısı olduğundan rüzgâr enerjisi için oldukça müsait olduğuna dikkat çeken Ciğer şunları söyledi: "Enerji alanında bugün yüzlerce firma Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kapısında lisans almak için beklerken burada lisansı hemen alıp, üretime geçerek satabilme imkânı var. Güneş enerjisi için de Fas hükümeti güneş enerjisine yatırım yapmak isteyen firmalara 9 milyar dolarlık bütçe ayırmış. Güneş tarlaları Türkiye'de kurulamadı ama Fas'ta kurulabilir. Türkiye, bu pastadan çok önemli pay alacak bir ülke olabilir." 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-sirketi-fasta-bin-500-konut-yapacak_74381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!