Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Tasarımı İçin Hedef Büyüttü, İstanbul ‘Başkent’ Olsun Diye Kolları Sıvadı

Eski Galata Köprüsü’nde düzenlenen İstanbul Design Week, (IDW) kapsamında, İstanbul’u tasarım başkenti yapmak için kampanya başlatıldı. dDF’in ortağı Esra Ekmekçi, “İstanbul’un 2014’te Tasarım Başkenti olabilmesi için başvuru yapılmasını istiyoruz” dedi. Toplam 1.5 milyon liralık bütçeyle gerçekleştirilen etkinliği, 35 bin kişi ziyaret etti.

Hürriyet Gazetesi
Türk Tasarımı İçin Hedef Büyüttü, İstanbul ‘Başkent’ Olsun Diye Kolları Sıvadı

Eski Galata Köprüsü’nde bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Design Week, (IDW) tasarım dünyasını bir araya getirirken, İstanbul’u tasarım merkezi yapmak için de bir kampanya başlattı. IDW’nin organizasyonunu yürüten dDF’in ortağı Esra Ekmekçi, “İstanbul’un 2014’te Tasarım Başkenti olabilmesi için başvuru yapılmasını istiyoruz. İstanbul’un tasarım dünyasında öncü olmasını istiyoruz” dedi. Toplam 1.5 milyon liralık bütçeyle gerçekleştirilen ve 45 tasarımcı eserlerini sergilediği etkinliği, 35 bin kişi ziyaret etti.

Hayatın her alanında

IDW’nin Ukra İnşaat’ın ana sponsorluğunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dDF ve Hürriyet Gazetesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini hatırlatan Esra Ekmekçi, IDW kapsamında düzenlenen konferanslara ilginin yoğun olduğunu söyledi. Özellikle üniversite öğrencilerinin ve ailelerin IDW’yi ziyaret ettiğini anlatan Ekmekçi, şunları söyledi: “Tasarım bilincini geliştirmek adına bu etkinliği düzenliyoruz. Tasarım artık hayatımızın her alanında. Giydiğimiz kıyafetlerden, oturduğumuz sandalyeye kadar herşeyin artık tasarıma ihtiyacı var. Türk tasarımının da hedefi çok büyük. Türkiye’nin izleyen bir ülke değil izlenen bir ülke olması gerekir.”

2014 Tasarım Başkenti

İstanbul’un 2010 yılında taşıdığı Avrupa Kültür Başkenti unvanının ardından “Tasarım Başkenti” de olması gerektiğini ifade eden Esra Ekmekçi, şöyle konuştu: “Bu yıl Kore’nin başkenti Seul, tasarım başkenti konumunda. 2012 yılında ise Finlandiya’nın başkenti Helsinki tasarım başkenti olacak. 2014 yılı için henüz adayların tamamı belli değil ve Türkiye’de başvurusunu henüz yapmadı. İstanbul’u 2014 Tasarım Başkenti olarak görmek istiyoruz. Bir ülke tasarım başkenti seçilirken tasarım konulu hangi etkinliklerin yapıldığına dikkat ediliyor. Burada bir kampanya başlattık ve İstanbul’u desteklediğimizi anlatıyoruz.”

Bütçe 1.5 milyon lira

İstanbul Design Week’in bir kent etkinliği olduğunu vurgulayan Ekmekçi, organizasyonun 1.5 milyon liralık bütçeyle gerçekleştirildiğini belirterek, “Organizasyon Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlendiği için, elektrik, su gibi altyapısı bulunmuyor. Kültür A.Ş’nin desteğiyle altyapı kuruldu ve köprü üzerine çadır da kuruldu. Bunların maliyeti 600 bin lirayı buldu. İletişim ve tanıtım bütçesi de eklenenince toplam harcama 1.5 milyon lirayı buluyor. Turizm ve Kültür Bakanlığı da uluslararası basını ağırladı. İMMİB de stand açtı” diye konuştu.
35 bin kişi katıldı.

Organizasyonu yaklaşık 35 bin kişinin ziyaret ettiğini dile getitiren Ekmekçi, yapılan ticari bağlantılarla ilgili de, “IDW bir fuar özelliği taşımıyor. İmaj ve tasarım bilinci yaratmak açısından önemli. Ancak yurtdışından gelen çok sayıda ziyaretçi, gösteri kalitesinin çok yüksek olduğunu söyledi. IDW, tasarımın içinde olduğu en büyük etkinlik” dedi.

Yeni köprü inşa edilirken eski hataları yapmayın

MODERN köprüler tasarlayan Ney&Partners mimarlık ve tasarım şirketinin kurucusu Laurent Ney, IDW kapsamında “Shaping Forces” isimli sergisiyle yer alırken, bir konferans da verdi. Bir köprü tasarlamak için 9 ay çalışıldığını ve köprünün inşa aşamasının 5 yılı bulduğunu ifade eden Ney, inşa edilecek köprüler için 70’li yıllarda yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini söyledi. Ney, “Şehri geliştiren, kaliteli tasarımı olan ve kontent yapılar inşa edilmeli” dedi. Ney, İstanbul için gündemde olan 3’ncü köprüyü tasarlamayı da istediğini ifade etti.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-tasarimi-icin-hedef-buyuttu-istanbul-baskent-olsun-diye-kollari-sivadi_82972.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!