Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 Çıkıyor

Yapı-Endüstri Merkezi Araştırma Bölümü’nün (YEMAR) 1994 yılından bu yana sektöre katkı ve sektörel bilginin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 içeriği ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Yayınlandığı yıldan itibaren, Türk Yapı Sektörü Raporu inşaat sektöründe ürün ve hizmet üreten firmalar, profesyoneller ve

yapi.com.tr
Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 Çıkıyor

Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) inşaat ve yapı sektörüne yön veren çalışmalarından biri olan 'Türk Yapı Sektörü Raporu 2008', Şubat 2009’da yayımlanıyor. Rapor, yapı sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeleri ve son durumu gözler önüne seriyor…

Yapı-Endüstri Merkezi Araştırma Bölümü’nün (YEMAR) 1994 yılından bu yana sektöre katkı ve sektörel bilginin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 içeriği ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Yayınlandığı yıldan itibaren Türk Yapı Sektörü Raporu, inşaat sektöründe ürün ve hizmet üreten firmalar, profesyoneller ve yatırımcılar için yol gösterici bir kaynak niteliğinde.

Rakamlarla Türk Yapı Sektörü’nün Değerlendirmesi

Küresel ölçekte yayılan olumsuz gelişmeler 2008 yılının başından itibaren hem Türk ekonomisini, hem de inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Bu etki Eylül 2008’den itibaren gitgide ekonomiyi daha derinden etkilemeye başladı. 2008 yılının 3. çeyrek büyüme hızı yüzde 0,5 olarak açıklandı, Türkiye ekonomisi 2008 yılının ilk 9 ayında sadece yüzde 3 büyüdü. Yılsonu itibariyle büyümenin yüzde 5’in altında kalması, enflasyonun ise yeniden çift haneli rakamlara çıkması bekleniyor.

İnşaat sektöründe 2004’te başlayan ve 2005, 2006 yıllarında zirveye ulaşan büyüme performansı toplam inşaat faaliyeti içerisindeki payı yüzde 60’a yaklaşan konut inşaatlarından kaynaklandı. Ancak konut talebi patlaması 2006’nın ikinci yarısından itibaren belirgin bir duraklama dönemine girdi. 2008 yılının ilk 9 ayında inşaat sektörü yüzde 1,1 küçüldü. İnşaat yatırımlarına öncü gösterge olan bina ruhsatları 2008 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 20 oranında azaldı.

2008 yılının ilk dokuz aylık döneminde ülke yatırımları toplamı 147,1 milyar YTL, inşaata yönelik harcamalar toplamı ise 70,1 milyar YTL düzeyinde. İnşaat yatırımlarının gelişme hızına baktığımızda kamu sektörü inşaatlarının yüzde 4 oranında, özel sektörün ise yüzde 1 oranında küçüldüğünü görüyoruz.

Mevcut durumda konut kredilerinin geri ödenmesindeki güçlüklerin, konut üreticilerinin elindeki satılamayan konut stokunun, demir ve çimento başta olmak üzere inşaat malzemesi fiyatlarındaki büyük dalgalanmaların sorunları artırdığı ve derinleştirdiği gözleniyor. Markalı konutlardaki fiyatların 2008 yılında da artmaya devam etmesine ve talebin bir ölçüde sürmesine karşılık, krizin realize olmaya başlamasıyla bu kesimde de sıkıntılar ortaya çıkıyor. Sektörün ve firmaların, riskleri ayrıntılı biçimde değerlendirerek kalıcı çözümler oluşturması gerekmekte.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008 hakkında

Türk Yapı Sektörü Raporu 2008, Türkiye’nin en önemli sektör ve sanayilerinden biri olan inşaat sektörü ve yapı malzemeleri sanayisine ait yıllık gelişmeleri ve rakamsal analizi içeriyor. Rapor kapsamında Türkiye ekonomisinin 2007-2008 yıllarında sürdürdüğü genel seyir inceleniyor, inşaat sektörünün ekonomi içerisindeki yeri ve gelişimi, kamu yatırımları ve özel yatırımlar, istihdam, sektördeki yasal oluşumlar ve sektörün sorunları konularına değiniliyor. Bunun yanında konut, konut dışı bina ve altyapı yatırımları ayrı başlıklar halinde inceleniyor, yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik hizmetleri, gayrimenkul, yapı denetimi ve projelendirme hizmetleri ile yapı sektöründe son iki yılda gerçekleşen yasal düzenlemeler ayrıntılı olarak ele alınıyor.

İnşaat malzemeleri sanayisinin ayrı bir bölümde ele alındığı raporda sanayinin genel durumu, istihdam, üretim, kapasite, tüketim, dış ticaret verileri, güçlü yönleri ve sorunları ile beraber inceleniyor. Ekonomi danışmanlığını Doç. Dr. Saygın Eyüpgiller’in yaptığı raporda, inşaat malzemeleri sanayisinde önemli yeri olan dernek ve birlik başkanlarının sektörler hakkında kişisel yorumları ve değerlendirmeleri de yer alıyor. Bu yıl özellikle küresel kriz, inovasyon, sürdürülebilirlik, çevre duyarlılığı ve AB’ye uyum konularına da eğilen raporda sektörün geleceğine yönelik önemli tespitler ve çıkarımlar yer alıyor.

Şubat 2009’da Capital Dergisi’yle beraber raporun yönetici özetinin dağıtımı yapılırken, ilgililer özet rapora aynı zamanda YEM Kitabevi’nden (Fulya merkez, Beşiktaş şube) ve www.yemkitabevi.com adresinden de ulaşabilecekler. Raporun geniş versiyonuna ise www.www.yapi.com.tr adresinden ulaşılması mümkün olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-yapi-sektoru-raporu-2008-cikiyor_65678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!