Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Yapı Sektörüne Libya'da 'İsyan' Molası

Tunus'da patlayan isyanla karışan Kuzey Afrika, durulmak bilmiyor. İsyanın son halkası Libya'daki gelişmeler, Türkiye'den de yakından izleniyor.

yapi.com.tr
Türk Yapı Sektörüne Libya'da 'İsyan' MolasıTunus'da patlayan isyanla karışan Kuzey Afrika, durulmak bilmiyor. İsyanın son halkası Libya'da her ne kadar Muammer Kaddafi, BBC'ye verdiği demeçte tüm Libyalıların kendisini sevdiğini, başkent Trablus'ta protesto gösterileri olmadığını söylese de; bianet.org'un aktardığına göre direnişçiler, başkent Trablus'a en yakın şehir olan Zaviye'de de kontrolü ele geçirdi. Muhalifler, 'Milli Libya Konseyi' adıyla geçici bir hükümet kurdu. Hükümete başkan olarak eski Adalet Bakanı Mustafa Ebud Celil seçildi.

Libya'daki gelişmeler, Türkiye'den de yakından izleniyor. Türk yapı sektörünün son yıllardaki en önemli dış pazarlarından biri olan Libya, devam eden ya da başlayacak projelerin yanısıra pekçok Türkiye'liye de ev sahipliği yapıyor. Denizli'de konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye açısından önemine işaret etti ve şöyle konuştu: "Cumhuriyet tarihinde ilk defa kurumlar arası bir koordinasyonla kriz yönetimini başarılı bir şekilde ortaya koyduk. Libya'yı izleme masası kurduk. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarımızın çeşitli birimlerinin olduğu bir kriz masası kurduk. Libya'dan 25 bin vatandaşımızdan gelmek isteyenleri, tereyağından kıl çeker gibi alıp ülkemize getirdik. Bu akşam itibarıyla tüm taşımalar bitmiş, yaklaşık 19 bin vatandaşımız Türkiye'ye gelmiştir. Libya'da, biz 27 milyar dolarlık iş yaptık. Son beş yılda Libya'da müteahhitlerimiz 15,5 milyar dolar iş almıştır. 25 bin Türk insanı istihdam edilmiştir. Onun için bizim Libya'dan kesinlikle çıkma gibi bir hesabımız yoktur. Yaşam şartları ve can güvenliği konusundaki endişelerinden dolayı sadece bir müddet vatandaşlarımızı bir mola vererek ülkemize getirdik''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-yapi-sektorune-libyada-isyan-molasi_86026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!