Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Türk Yatırımcıları da Aynı Ölçüde Faydalanacak''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya hükümetinin ülke yatırımcılarının zararlarını gidermeye yönelik alacağı her türlü önlemden Türk yatırımcılarının da aynı ölçüde faydalanacağını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Türk Yatırımcıları da Aynı Ölçüde Faydalanacak''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ile Libya arasında imzalanan ''Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'' ile Libya Hükümetinin zararlarının giderilmesine yönelik alacağı önlemlerden Türk firmalarının da faydalanacağının garanti altına alındığını açıkladı.

Çağlayan, ayrıca Libya'da meydana gelen olaylarda etkilenen işverenlerin durumlarını belgelemeleri halinde prim borçlarını erteleyebileceklerini belirtti.

Libya'da yaşanan gelişmeler nedeniyle müteahhitlik firmalarının karşılaştıkları sorunların çözümü için alınabilecek tedbirler konusunda ve haklarının korunmasına yönelik yol haritasının belirlenmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ile çalışmaların devam ettiğini kaydeden Çağlayan, bu çerçevede, Türkiye ile Libya arasında imzalanmış bulunan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşması'nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Çağlayan, şöyle devam etti:

''Söz konusu anlaşmanın 'Zararlar için Tazminat' başlıklı 5. Maddesi 'Yatırımları, diğer Akit Tarafın ülkesinde savaş, ayaklanma, iç karışıklık veya diğer benzer olaylar nedeniyle zarar gören Akit Taraflardan her birinin yatırımcıları, diğer Akit Tarafın bu gibi kayıplar bakımından aldığı tedbirler ile ilgili olarak, kendi yatırımlarına ya da herhangi üçüncü bir ülke yatırımcılarına uygulanan muameleden daha az elverişli olmamak üzere, hangisi en elverişli ise o muameleye tabi tutulacaktır' hükmünü içermektedir.

 Bu hüküm savaş veya ayaklanma çıkması durumunda yatırımcılara tazminat ödenmesi ya da zararların giderilmesine yönelik olarak doğrudan veya otomatik olarak işlemeye başlayan bir hak sağlamamakla birlikte, Libya Hükümetinin Libyalı yatırımcılar ya da üçüncü ülke yatırımcılarının zararlarını gidermeye yönelik olarak alacağı her türlü önlemden Türk yatırımcılarının da aynı şekilde ve aynı ölçüde faydalanmasını garanti altına almaktadır.

Firmalarımızı ilgilendiren bir diğer olumlu gelişme SGK primlerinin ertelenmesiyle ilgilidir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 'Afet durumunda belgelerin verilme süresi ve primlerin ertelenmesi' başlıklı 91. maddesi çerçevesinde Libya'da meydana gelen olayların 'Afet durumu' şeklinde değerlendirilmesi ve bu olaylardan etkilenen işverenlerin durumunun 'Erteleme hali' olarak kabul edilmesi mümkün görülmüştür.

Bu çerçevede Libya'da meydana gelen olaylardan etkilenen işverenler, durumlarını belgeleyerek, işyerlerinin işlem gördüğü Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeleri ve anılan madde ile öngörülen diğer şartları da sağlamış olmaları kaydıyla prim borçlarını erteleyebileceklerdir.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-yatirimcilari-da-ayni-olcude-faydalanacak_86885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!