Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TÜRKÇİMENTO 67’nci Kuruluş Yılını Kutluyor

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın lider üreticisi olan Türk çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO, 67’nci yaşını kutluyor.

yapi.com.tr
TÜRKÇİMENTO 67’nci Kuruluş Yılını Kutluyor

Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, kuruluşunun 67’nci yılını kutluyor. TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, “Cumhuriyetin temellerini atan sektörlerin başında gelen çimentonun bugün 67 yıldır temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz. 18 Nisan 1957'den bugüne çalışmalarını yaratıcılık, şeffaflık, dürüstlük ve güvenilirlik değerlerini içselleştirerek ileriye taşıyan kurumumuzun 67. Yılını hep birlikte gururla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında devletimizin ve milletimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Türk çimento sektörünün Türkiye’nin ihtiyacı olan yatırımları hayata geçirecek üretim kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Volkan Bozay, TÜRKÇİMENTO’nun 67’nci kuruluşu nedeniyle yaptığı açıklamada, çimentonun herkes için stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekerek, sektöre ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Avrupa’nın lideri, dünyanın beşinci büyük üreticisi olan Türk çimento sektörü, aynı zamanda çimento ve klinker toplamında dünyada ikinci büyük ihracatçı konumunda yer alıyor ve 100'den fazla pazara hizmet veriyor.

120 milyon tona eşdeğer çimento kapasitesine sahip olan sektör, Türkiye geneline yayılan 56 entegre ve 21 öğütme olmak üzere toplam 77 fabrikada üretim yapıyor.

Türk çimento sektörünün toplam üretimi, 2023 yılında bir önceki yıla oranla yaklaşık %10,5 artarak 81,5 milyon tona yükseldi. İç satışlar ise %19 artışla yaklaşık 65 milyon tona ulaştı.

Çimento sektörü, 2023 yılında önceki yıla oranla %28 oranında düşüşle 19,7 milyon tonluk bir dış satış gerçekleştirdi.  Bu rakamın 15,7 milyon tonu çimento 4 milyon tonu klinkerden oluştu.

100’ün üzerinde ülkeye gerçekleştirilen ihracatta en önemli pazar ABD oldu.

Asıl hedefi düşük karbonlu üretim sağlamak olan Türk Çimento sektörü, yeşil mutabakata uyum, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, enerji verimliliği ve dijitalleşme konularında da titizlikle çalışıyor.

Geçtiğimiz yıllarda açıklanan düşük karbonlu üretim yol haritasına uygun olarak alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, düşük klinkerli üretim, enerji verimliliği ve teknolojik yatırımlar sektörün en kritik konuları arasında yer alıyor.

Türk çimento sektörü ülkemizin 2053 net sıfır hedefiyle ‘Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimi'ni’ de destekliyor. Özellikle ikiz dönüşüme sektör olarak adaptasyon süreci içinde.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkcimento-67nci-kurulus-yilini-kutluyor_204499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!