Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye 2006'da İnşaatla Büyüdü

İnşaat sektörü 2006 yılında da büyümenin lokomotifi olurken, tarımın ekonomideki ağırlığı azalmaya devam ediyor. Özel sektör yatırımlarındaki yüzde 14'lük artış ise gelecek büyümenin habercisi.

Milliyet Gazetesi
Türkiye 2006'da İnşaatla Büyüdü

irbiri ardına yükselen yeni alışveriş merkezleri ve konutlar, inşaat sektörünü 2006'da büyümenin lokomotifi yaptı. Her yeni inşaat, sanayinin pek çok alanında üretimin artmasını sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan gayri safi milli hasıla (GSMH) verilerine göre geçen yıl sektörel bazda en yüksek büyüme yüzde 19.4'le inşaatta yaşandı. Böylece, 2005'te yüzde 21.5 büyüyen inşaat sektörünün, iki yıllık kümülatif genişlemesi yüzde 45 oldu.

İnşaat sektörünün GSMH içindeki payı yüzde 4.8'le sınırlı kalsa da sektördeki büyüme camdan demir-çeliğe pek çok sektörde faaliyetleri hızlandırması açısından önemli.

GSMH içinde yüzde 30'la en yüksek paya sahip olan sanayideki büyüme ise 2005'teki 6.5'ten geçen yıl yüzde 7.4'e çıktı. TÜİK'in 1987 bazlı sabit fiyatlarla yaptığı hesaplamaya göre, ticaretteki büyüme 2006'da yüzde 5.9 olarak gerçekleşti.

Tarımda sınırlı büyüme
Öte yandan tarımın ekonomideki ağırlığı azalmaya devam ediyor. 2005'te de yüzde 5.6'yla toplamda yüzde 7.6 olan büyümenin altında kalan tarım sektörü 2006'da sadece yüzde 2.9 büyüdü.

Büyüme ulaştırma - haberleşmede yüzde 3.1, konut sahipliği ve mali kuruluşlarda yüzde 2.2'şer, serbest meslek ve hizmetlerde yüzde 5.2, devlet hizmetlerinde yüzde 2, ithalat vergisinde yüzde 9 oldu.

Geçen yılın son çeyreğinde ise sektörel bazda en yüksek artış yüzde 16.1'le yine inşaat sektöründe oldu. Son çeyrekte tarım yüzde 9.7, sanayide yüzde 6.5, ticaret sektöründe de yüzde 4 oranında büyüme yaşandı.

Tüketim hızı yavaşlıyor
Toplam harcamalar içindeki ağırlığı yüzde 64 olan özel tüketim harcamalarındaki yıllık artış 2005'teki yüzde 8.8'den yüzde 5.2'ye geriledi. 2004 yılında yüzde 30'u bulan dayanıklı tüketim malları harcaması artışının 2006'da yüzde 3'e düşmesi dikkat çekti. Öte yandan, devletin tüketim harcamalarındaki artış 9.6 oldu. Devlet harcamalarının alt kalemlerine bakıldığında maaşlarda yalnızca yüzde 2'lik yükseliş, diğer mal ve hizmet alımlarında ise yüzde 18'lik sıçrama gözlendi.
Geçen yılın son çeyreğinde devletin harcamaları yüzde 0.7, özel nihai tüketim harcamaları yüzde 0.1, gayri safi sabit sermaye oluşumu yüzde 4.4, mal ve hizmet ihracatı yüzde 6.2, mal ve hizmet ithalatı ise yüzde 1 oranında arttı.

Özel sektör yatırımı artıyor
Harcamalar yöntemiyle gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerine göre, 2006'da en yüksek artış yüzde 14'le yatırımları ifade eden gayri safi sabit sermaye oluşumu kaleminde kaydedildi. Kamu sektörü yatırımında 2005'e göre hafifçe düşüş yaşanırken, özel sektör yatırımları yüzde 17.4 yükseldi.

Devlet Bakanı Ali Babacan da makroekonomik durumla ilgili olarak dün yaptığı konuşmada, 2002 yılında sadece 20.6 milyar dolar yatırım yapmış olan özel sektörün, geçen yılı 66.9 milyar dolarlık yatırımla kapattığını belirtti.

Türk lirası olarak bakıldığında 96.3 milyar YTL'lik bir yatırım gerçekleştiğini söyleyen Babacan, bunun "Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki rekor, yüksek rakamlar" olduğunu vurguladı. Yatırım harcamalarındaki güçlü artış, gelecek dönemde de ekonomik büyümenin devam edeceği şeklinde yorumlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-2006da-insaatla-buyudu_53161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!