Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye-AB Enerji İlişkilerini Nabucco Tetikledi

Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu eski Komisyoneri Andris Piebalgs, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki enerji işbirliğini Nabucco Projesi'nin tetiklediğini söyleyerek, Güney Koridoru'nun AB'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme politikasının temel taşı olduğunu belirtti.

Referans Gazetesi
Türkiye-AB Enerji İlişkilerini Nabucco Tetikledi

Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu eski Komisyoneri Andris Piebalgs, görevinden ayrıldıktan sonra ilk demecini www.enerjivadisi.com internet enerji haber ve analiz sitesi için verdi. Piebalgs, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki enerji işbirliğini Nabucco Projesi'nin tetiklediğini söyleyerek, Güney Koridoru'nun AB'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme politikasının temel taşı olduğunu belirtti. Türkiye'nin rolünün ise büyük olduğunu ifade eden Piebalgs, "Ancak, tek başına coğrafya yeterli değildir. AB ile Türkiye'nin yatırımları bölgeye çekebilmek, istikrarlı yasal bir çerçeve oluşturmak için birlikte çalışmalar yürütmelidir" dedi.
 
Daha yapacak çok iş var

Piebalgs internet sitesi için kaleme aldığı makalesinde, AB ve Türkiye için geçen ocak ayında patlak veren Rusya-Ukrayna gaz krizinin tedarik kaynakları ve güzergâhlarının çeşitlendirilmesine duyulan ihtiyacı ortaya koyduğuna dikkat çekti. Piebalgs, gerekli altyapının oluşturulması için milyarlarca euroya ihtiyaç duyulmasından dolayı, bunun tek başına yapılmasının zor olduğunu vurguladı. Türkiye'nin, AB ile Hazar ve Ortadoğu kaynakları arasında coğrafi konumu nedeniyle köprü görevi gördüğünü dile getiren Piebalgs, "Politika yapıcılar, şirketler ve medya arasında AB-Türkiye enerji ilişkilerinin yeniden ilgi noktası olmasını tetikleyen Nabucco boru hattı olmuştur" dedi. Tek başına coğrafyanın yeterli olmayacağını vurgulayan Piebalgs, "Üretici, transit ve tüketici ülkeler, uluslararası kurumlar ve enerji şirketleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi açısından daha yapılacak çok iş vardır" dedi.

Nabucco'nun hayata geçirilmesinin Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımı getireceğini dile getiren Piebalgs, "Oldukça dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye elektrik sektöründeki reform ve özelleştirme süreci ile yenilenebilir enerji kaynaklarındaki ümit vaat eden gelişmeler, özel sektör için önemli yatırım fırsatları sunmaktadır" dedi. Piebalgs, Türkiye'nin üyeliğinin müzakeresinin gelecek aylarda tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ab-enerji-iliskilerini-nabucco-tetikledi_75887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!