Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Afete Duyarlı Yerleşim Projesi Hazırlanıyor

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, aktif fayların üstünde ya da yakınında "tampon bölge" oluşturulacağını belirterek, "Türkiye afete duyarlı yerleşim projesi" yapılacağını bildirdi.

Hürriyet Gazetesiayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, aktif fayların üstünde ya da yakınında "tampon bölge" oluşturulacağını belirterek, "Türkiye afete duyarlı yerleşim projesi" yapılacağını bildirdi.

Özak, Muş-Varto ve Diyarbakır-Lice ve Hani’de 1966’da meydana gelen depremin ardından 40 yıldır bekleyen afetzedelere konutlarının teslim edildiğini bildirdi. Özak, aynı tarihte meydana gelen Erzurum-Hınıs depreminin ardından yapılması gereken konutların da 2008’de tamamlanacağını söyledi. Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bütçesini sunan Özak, deprem önlemi olarak "Yeni bir Yapı Denetimi" Kanun Tasarısı Taslağı hazırlandığını ifade etti.

Boğaziçine yasa

Özak, önümüzdeki dönemde kıyı planlama çalışmaları kapsamında "Samsun Kıyı Alanları Planlama Projesine" başlanacağını açıkladı. Özak, "Kıyı alanlarında ve Boğaziçi’nde yaşanan planlama ve uygulama sorunlarına çözüm getirmek amacıyla, 2007’de hazırlıkları tamamlanan "Kıyı Kanunu Taslağı" ve "Boğaziçi Kanunu Taslağı’nın" Başbakanlığa sevk edilerek, yasalaşmasına yönelik çalışmalar tamamlanacaktır" dedi.

Belediyelere 1 Milyar YTL
Özak’ın verdiği bilgiye göre, belediyelere 2007’de İller Bankası yatırım programında bulunan işler için 447 milyon YTL, belediyelerin kendi yatırım programındaki işleri için 163 milyon YTL, araç-gereç ve malzeme alımları için 139 milyon YTL olmak üzere toplam 749 milyon YTL kredi kullandırıldı. Yıl sonuna kadar kullanılacak kredi miktarı 1 milyar YTL’ye ulaşacak.

2B yağma değil
Özak, 2B sorununun çözmeye çalıştıklarını belirterek, "2B bir orman yağması değildir. İşgal edilen yerlerin cezai müeyyideyle kamuya, belediyelere ve ülkeye bu paranın geri dönmesidir.İmar affı değildir. Kesinlikle imar affı yapmayacağız" dedi.

Almanya'ya 2 bin cami yaptınız

Özak, yabancılara mülk satışıyla ilgili "Siz Almanya’ya gideceksiniz 2 bin cami yapacaksınız, 100 bin de ev alacaksınız; adam gelip Türkiye’de konut yapacak. Korkmamak lazım. Korkacak bir şeyimiz yok. Türkiye büyük ülkedir. Mütekabiliyet esaslarına göre yapılıyor" dedi.

Yabancı yılda 2 milyar dolarlık konut alıyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Balıkesir Sanayi Odası’nın töreninde yaptığı konuşmada, yabancılara mülk satışını savundu. Unakıtan, şöyle konuştu: "Eski İngiliz büyükelçisi bile emekli olduktan sonra gitti Bodrum’dan yer aldı. Kötü mü? Biz de satıyoruz. Her sene 2 milyar dolara yaklaştık. Villa satıyoruz 2 milyar dolar her sene bu daha da artacak. İspanya’ya gittim ben, orada iki milyon villa satılmış. Demek ki, 400 milyar dolar para girmiş ülkeye. 1 milyon da biz satalım ya ne olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-afete-duyarli-yerlesim-projesi-hazirlaniyor_57411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!