Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye, Almanya’dan 10 Kat Fazla Enerji Tüketiyor

Yalıtımı olmayan binalar yüzünden yılda 7 milyar dolar havaya savruluyor. Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında doğalgaz fiyatı en yüksek ikinci ülke olduğunu ifade eden XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu, doğalgaza konutlarda yüzde 16,88, sanayide ise yüzde 18,77 oranında zam yapılmasının, ailelerin yanı sıra

yapi.com.tr
Türkiye, Almanya’dan 10 Kat Fazla Enerji Tüketiyor

Yalıtımı olmayan binalar yüzünden yılda 7 milyar dolar havaya savruluyor. Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında doğalgaz fiyatı en yüksek ikinci ülke olduğunu ifade eden XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu, doğalgaza konutlarda yüzde 16,88, sanayide ise yüzde 18,77 oranında zam yapılmasının, ailelerin yanı sıra uluslararası rekabet açısından işletmeleri de zora soktuğunu belirtti. Yüksek doğalgaz, elektrik faturaları ve işletme maliyetlerini azaltmak konusunda en etkili çözüm olan ısı yalıtımı uygulaması konusunda yeterli bilinç bulunmadığını hatırlatan Topçu, ülkemizdeki yaklaşık 24 milyon konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğunu vurguladı.

Ülkemizde binaların metrekare başına enerji tüketimi yaklaşık 300-350 kwh arasında iken, bizden daha soğuk olan Almanya’ya bakıldığında bu oranın 30-60 kwh’e indirilmesi hedefleniyor. Almanya’nın 10 katı kadar enerji tüketen Türkiye’de bu tüketim miktarının, TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği kapsamında 100-120 kwh olması hedefleniyor.

Topçu, dış ortam koşullarına dayanımı sayesinde bina ömrü boyunca ısı yalıtım performansını sürdüren ve tasarrufa imkân sağlayan XPS Isı Yalıtımı Levhalarının pazar payına bakıldığında da, Avrupa’nın gerisinde kaldığımız gerçeği ile yüz yüze geldiğimizi bildirdi. Topçu, ülkemize benzer iklim koşullarına sahip ve yalıtım bilincinin gelişimini yakın tarihte tamamlayan İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’da, XPS ısı yalıtım ürünlerinin toplam ısı yalıtım pazarı içindeki payının yüzde 35’lere ulaştığını açıkladı. Türkiye’de yalıtım pazarının 2007 yılı verilerini değerlendiren Topçu, XPS levhaların toplam ısı yalıtım pazarı içindeki payının ise yüzde 20 seviyesinde olduğunun altını çizdi.

Toplam ithalatının beşte birini enerji faturasına ödeyen Türkiye’de, enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor ve bir binada harcanan enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısınma amaçlı olarak tüketiliyor. Oysa ısı yalıtımı ile bina maliyetinin sadece yüzde 3 ila 5’i kadar harcama yaparak, doğalgaz ve elektrik faturalarında her yıl yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün. Üstelik sağlanan bu tasarrufla ısı yalıtımına yapılan yatırım birkaç yıl içinde amorti edilebiliyor.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşılabilir.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-almanyadan-10-kat-fazla-enerji-tuketiyor-_63058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!