Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Balkanlar‘daki Osmanlı Eserlerini Restore Ettirecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balkanlar’da yıkılmaya yüz tutmuş bazı Osmanlı eserlerine sahip çıkacak. Osmanlı'nın 3 bin 399'u Bulgaristan'da, 622'si

Zaman
Türkiye Balkanlar‘daki Osmanlı Eserlerini Restore Ettirecek

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balkanlar’da yıkılmaya yüz tutmuş bazı Osmanlı eserlerine sahip çıkacak. Osmanlı'nın 3 bin 399'u Bulgaristan'da, 622'si Kosova'da olmak üzere Balkanlar'da inşa ettiği yaklaşık 16 bin mimari yapının birçoğu ilgisizlikten zor günler yaşıyor.

Bakanlık ikili anlaşmalar çerçevesinde çok acil durumdaki bazı Osmanlı eserleri için restore kararı aldı. Bakanlığın restore ettireceği ecdat yadigarları ve bütçeleri şöyle: Bulgaristan'ın Razgrad kentinde bulunan Maktul İbrahim Paşa Camii'nin restorasyonu için 375 milyar, Köstendil kentinde bulunan Fatih Kanuni Camii'nin restorasyonu için 384 milyar, Kosova'nın Prizren kentindeki Sinan Paşa Camii'nin restorasyonu için 125 milyar, Prizren'deki Osmanlı Mezarlığı'nın bakım ve onarımı için 40 milyar, Prizren'deki Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nın restorasyonu için 90 milyar lira.

Atatürk Evi de bakımdan geçecek

Atatürk'ün, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği Selanik'teki tarihi ev de 200 milyar liraya bakımdan geçirilecek. Selanik'teki Türk Konsolosluğu'nun bitişiğinde bulunan üç katlı ev, ‘‘Atatürk Evi'' adıyla müze olarak ziyarete açık tutuluyor.

Restore edilecek eserlerden Bulgaristan'ın Razgrad kentinde bulunan Maktul İbrahim Paşa Camii ise Osmanlılara ait ayakta kalmış en büyük sanat eserlerinden biri. Balkanlar'daki üçüncü büyük cami olduğu kaydedilen bu eser, UNESCO listesinde. 1616 yılında inşa edilen ve klasik Türk mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan cami, gerekli onarım ve bakım yapılmadığı için uzun süredir kapalı tutuluyordu. Tamir edilecek bir diğer eser ise Prizren'de çok kötü durumda bulunan Sinan Paşa Camii. O da dönemin önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ekrem Hakkı Ayverdi'nin “Avrupa'da Osmanlı Mimarisi'' adlı eserinde, Osmanlı'nın 3 bin 399'u Bulgaristan'da, 622'si Kosova'da olmak üzere Balkanlar'da 15 bin 787 adet mimari yapı inşa ettiği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-balkanlardaki-osmanli-eserlerini-restore-ettirecek_20304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!