Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Bir 'Güneş Ülkesi'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, 21 Haziran Dünya Güneş Günü sebebiyle ülkemizdeki güneş enerjisinin kullanımına ve potansiyeline ilişkin bir açıklama yaptı. Çakar, Türkiye'de önemli miktarda Güneş Enerjisi Potansiyeli olduğunu ancak yanlış enerji politiklaları nedeniyle bu enerji türünden yararlanılamadığını belirtti.

BirGün Gazetesi
Türkiye Bir 'Güneş Ülkesi'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, 21 Haziran Dünya Güneş Günü sebebiyle ülkemizdeki güneş enerjisinin kullanımına ve potansiyeline ilişkin bir açıklama yaptı. Çakar, Türkiye'de önemli miktarda Güneş Enerjisi Potansiyeli olduğunu ancak yanlış enerji politiklaları nedeniyle bu enerji türünden yararlanılamadığını belirtti. Acilen bir Güneş Enerjisi Strateji Planı oluşturulması gerektiğini ifade eden Çakar, Türkiye'de 87,5 milyon ton petrol eşdeğerinde güneş enerjisi potansiyeli olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin bu konuda birçok ülkeye göre şanslı durumda olduğunu vurgulayan Çakar, günlük ortalama 7,2 saat güneşlenme süresine sahip olduğumuzu ifade etti.

"Türkiye’ye gelen güneş ışınımının yüz binde ikisinden yararlanılmakta ve 22 milyon konut içinde yalnızca 3,5–4 milyon konutta güneş enerjili sıcak su sistemi bulunduğu tahmin edilmektedir." diyen Ali Ekber Çakar, "Mevcut durumda enerji getirisi yaklaşık 500–600 milyon dolar olan sistemlerin yaygınlaştırılması ile 3–3,5 milyar dolar daha ısıl enerji katkısı gerçekleşebilecektir" dedi.

Çakar, "Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin bölgelere göre dağılımında Güneydoğu, Akdeniz, Güney Ege ve Batı kısımları başta gelmektedir. Doğu Karadeniz hariç 'güneş ülkesi' denebilecek olan Türkiye’de güneş enerjisi kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlayacak yerli ve yeni teknolojilerin üretimi ve kullanımının sağlanması mümkündür. Bu yönde atılması gereken adımlar, 21 Haziran Dünya Güneş Günü dolayısıyla kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır" dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ STRATEJİSİ

Makina Mühendisleri Odası'nın atılması istediği adımların başlıcaları şu şekilde:

• Enerji ile ilgili yasalarda güneş enerjisi yetersiz bir yer tutmaktadır. Özellikle güneş enerjisinin ısı olarak kullanımını teşvike yönelik kamu, üniversite, meslek odaları, uzmanlık dernekleri temsilcilerinin katılımıyla bir Güneş Enerjisi Strateji Planı ve bu plandan hareketle temel bir yasa ve ikincil mevzuat ivedilikle hazırlanmalıdır.

• Güneşten elektrik enerjisi elde edilmesine yönelik ülke teknoloji seviyesi tespiti, Ar-Ge faaliyetlerinin kapsam ve yöntemi belirlenmeli; pilot tesis, üretim tesisleri ve yerli imalat montaj aşamaları planlanmalıdır.

• İmar mevzuatı, yeni imar planı geliştirilecek bölgelerde güneşten azami yarar sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Güneşe, doğal enerjilere ve yerel ekolojik sistemlere uygun kent planları yapılmalı, mevcut planlar dönüştürülmeli ve kamu tarafından denetlenmelidir. Tükettiği enerjiyi doğal kaynakları ve atıkları ile üretebilen mahalle ve kentler tasarlanmalıdır.

• Güneş enerjili sıcak su sistemlerinin yaygınlaşması için büyük kentler ve çok katlı binalarda güneş enerjili sıcak su toplayıcıların (güneş kolektörlerinin) yaygın kullanımını teşvik için kolektörler ve aksesuarlarında KDV % 1’e düşürülmeli; düşük gelir gruplarına kamu tarafından doğrudan maddi destek sağlanmalıdır.

• Güneş enerjili eko-mimari uygulamalarına, konutlarda doğal enerji üreten sistemlere, çatılarda güneş pili uygulamalarına geçilmeli; yeni yapılan binalarda güneş ısı ve sıcak su sistemleri zorunlu hale getirilmeli, eski yapılarda uygulanabilmesi özendirilmelidir.

• Fotovoltaik Piller (PV) ve yoğunlaştırmalı sistemlerin yerli üretimi için üniversite, meslek örgütleri, sanayi işbirliği ile yerli üretim teşvik edilmeli, PV Güç Sistemleri ve Yoğunlaştırmalı Sistemlerin üretim maliyetlerinin düşürülmesi için DPT öncülüğünde ilgili bütün taraflar ve meslek odalarının temsilcilerinin katılımı ile stratejik bir eylem planı geliştirilmelidir.

• Kamu idareleri tarafından düzenlenen tüm açık alanlar, parklar caddeler ve sokaklar, güneş enerjisi ile aydınlatılarak tanıtımlar yapılmalı, kamu binaları ve okullarda güneş sistemlerine geçilmeli, il ve ilçelerde örnek proje ve uygulamalar gerçekleştirilmelidir. BirGün

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-bir-gunes-ulkesi_80554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!