Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türkiye, Bugün İtibariyle Müteahhitlik Sektöründe 90 Ülkede, 190.2 Milyar Dolar Taahhüt Üstlendi''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin bugün itibariyle müteahhitlik sektöründe 90 ülkede, 190,2 milyar dolar taahhüt üstlendiğini belirterek, 5 bin 977 projeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye, Bugün İtibariyle Müteahhitlik Sektöründe 90 Ülkede, 190.2 Milyar Dolar Taahhüt Üstlendi''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin bugün itibariyle müteahhitlik sektöründe 90 ülkede, 190.2 milyar dolar taahhüt üstlendiğini belirterek, 5 bin 977 projeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini bildirdi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Swiss Oteldeki ''Uluslararası Teknik Hizmet İhracatı Konferansı''nda yaptığı konuşmada, mühendislik ve müteahhitlik sektörünün bu kadar geliştiği bir ortamda, müşavirlik sektörünün de daha fazla gelişmesi ve sektörden daha fazla pay almasının kendilerinin önceliği olduğunu kaydetti.

Devletin destekte bulunacağı alanların belli olduğunu, bu kapsamda devletin yol göstereceğini, düzenlemeler yapacağını anlatan Çağlayan, devlet destekleri kapsamında müşavirlere ofis, pazara giriş, fizibilite ve yurt dışından alım heyeti getirme gibi birçok başlık altında, geçen yıl 30 milyon dolarlık kaynak verildiğini hatırlattı.

Bakan Çağlayan, bu yıl bu rakamı 50 milyon dolara çıkardıklarını ifade ederek, 2012-2013 döneminde de desteklerin artarak devam edeceğini söyledi. Çağlayan, ''Önümüzdeki yıl 70 milyon dolar, 2013 yılında da 90 milyon doları sizler için desteğe ayırdık'' dedi.

Bakan Çağlayan, Türk mühendis, mimar ve müteahhitlerini Afrika'nın zenginliğini keşfetmeye de çağırdı. Rekabetin şiddetinin şartları değiştirdiğini ve büyük küçük kavramının yer değiştirdiğini belirten Çağlayan, artık hızlı balığın, yavaş balığı yuttuğunu ve bu konuda çok hızlı olunması gerektiğine işaret etti.

Müşavirlik sektörüne yeni destekler

Çağlayan, üzerinde çalışılan ve kısa bir sonra yayımlanacak tebliğle müşavirlik sektörünün kümelenme ile iş yapma imkanını ortaya çıkarmak amacıyla, bir basket takımı gibi oluşmasını sağlayacak sektörel müşavirlik şirketlerinin kurulma imkanının getirildiğini söyledi.

Bireysel fuar ve seminer katılımının, hedef pazar olan ülkelere yönelik master programlarının hazırlanmasının da destek kapsamına alındığını kaydeden Çağlayan, fizibilite desteklerinde teknik müşavirlere 300 bin dolara kadar, sektörel müşavirlik şirketlerine ise 500 bin dolara kadar destek verileceğini bildirdi.

Bakan Çağlayan, sektöre verilecek yeni destekler içinde, sözleşme desteklerinde imzalanan sözleşmede belirtilen bedelin yüzde 7'sini geçmeyecek şekilde, her takvim yılı için bağımsız teknik müşavirlik şirketi ve ortak girişimlerin 1,5 milyon dolara kadar, sektörel müşavirlik şirketlerinin 2 milyon dolara kadar destek alabileceklerini söyledi. Çağlayan, bu desteklerin önemli bir kaynak getireceğini de kaydetti.

Müşavirlik hizmetlerinin şimdiye kadar yurt dışında üstlendikleri iş tutarının 2,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Çağlayan, ''Bu rakam, Türkiye açısından çok büyük bir rakam değil ama yolun başındayız. Bu rakamları çok kısa sürede çok üst düzeylere çıkarabiliriz'' dedi.

Afganistan Bayındırlık Bakanı

Afganistan Bayındırlık Bakanı Abdülkudüs Hamidi de Afganistan ve Türkiye arasında sadece 5 yıllık, 10 yıllık bir ilişki değil, yüzyıllara dayanan bir ilişki olduğunu söyledi.

Bir ülkenin gelişmesi ve inşası için mühendislik ve müşavirlik hizmetlerinin son derece önemli olduğunu kaydeden Hamidi, müşavirlik ve inşaat konusunda Afganistan'da çok iş imkanı bulunduğunu belirterek, Türk mühendis ve müşavirlerini Afganistan'a davet etti.

İNTES Başkanı Koçoğlu

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu da Türk müteahhitlik, müşavirlik ve mühendislik sektörünün lokomotif olma hedefinin bulunduğunu belirtti.

Koçoğlu, sektörün en büyük eksiğinin Ar-Ge olduğunu kaydederek, Ar-Ge konusunda hükümetten destek istedi.

Türk Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necati Yağcı da önümüzdeki dönemde yurt dışı pazarlarda çok büyük fırsatların bulunduğunu kaydederek, müşavirlik hizmetlerinin gelişmesinin önemine dikkati çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-bugun-itibariyle-muteahhitlik-sektorunde-90-ulkede-190-2-milyar-dolar-taahhut-ustlendi_87082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!