Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Adnan İğnebekçili ile Devam Kararı Aldı

1957 yılında kurulan, Türkiye’nin köklü kuruluşlarından biri olan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) 50. Olağan Genel Kurulu, 28 Şubat 2008 tarihinde, Ankara’da TÇMB yönetim binasında gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Adnan İğnebekçili ile Devam Kararı Aldı

ÇMB 50. Olağan Genel Kurul toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili’nin açılış konuşması ile başladı. Geçen dönemde yürütülen çalışmalar konusunda Birlik üyelerini bilgilendiren ve konuşmasında Birliğin, bundan sonra da, gelişen dünya ve ülke ihtiyaçları doğrultusunda sektöre sunduğu hizmetlerini artırarak, diğer sektörlere örnek olmaya devam edeceğini vurgulayan Adnan İğnebekçili, “Birliğimiz geçirdiği yarım asırlık bu süreç içerisinde, kuruluş amacı doğrultusunda yurt içinde ve yurt dışında yaptığı çalışmalar ve sunduğu hizmetler ile tüm sektörler ve benzeri dernek ve birliklere örnek bir kuruluş olarak, sektörümüzün gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtımında büyük başarılar göstermiştir, göstermeye devam ediyor. Bundan sonra da, gelişmekte olan dünya ve ülke ihtiyaçları doğrultusunda sektörümüze sunduğumuz hizmetleri artırarak, Türk sanayinde öncü ve örnek sivil toplum örgütü olarak görevimizi sürdüreceğiz” dedi.

Beklenen Büyüme Gerçekleşmedi
Sektörün gelişimi konusunda bilgi veren İğnebekçili, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2007 yılının 11 aylık döneminde, konut projelerindeki azalmaya paralel olarak azalan iç piyasa talebi, ihracat artırılarak karşılandı. Bu dönemde çimento üretimi yüzde 6,7 oranında artarken, çimento ihracatındaki artış yüzde 12,5 oranında kaldı. Yılsonu itibariyle toplam çimento ve klinker ihracatının 8 milyon tona yaklaşması bekleniyor. Özellikle Rusya pazarından gelen yüksek talebe rağmen, çeşitli lojistik sorunlar nedeniyle, bu ülkeye ihracatta beklenen artış olmadı, ancak Güney Doğu komşularımız olan Irak ve Suriye’ye ihracat önemini korudu. 2007 yılının ilk üç ayında özellikle kış aylarında yaşanan uygun hava şartlarının katkısı ile yüzde 30’lara varan yüksek büyüme hızlarına ulaşan sektörümüz, ikinci üç aylık dönemde erken seçim kararının etkisi ile büyümede ciddi bir hız kesmeye maruz kaldı. Sektörde genel beklenti seçimlerin ertesinde iç talebin eylül ve ekim aylarından itibaren yeniden yükselişe geçmesiydi. Ancak sonbahar aylarında da beklenen toparlanma gerçekleşmedi. Çok sert geçen aralık ayının olumsuz etkisiyle de, yıllık büyümenin ancak yüzde 4.8 seviyesinde kalması tahmin ediliyor. Bu büyüme hızı son 4 yıldır yaşanan büyüme hızlarından sonra oldukça düşük seviyededir. Cazip ihracat fiyatlarına rağmen iç piyasalardaki fiyat istikrarsızlığının, 2008 yılında birçok üreticiyi ihracata yöneltmesi ve toplam ihracatın 10 milyon ton mertebesini aşması bekleniyor.”

2008 Büyüme Beklentisi Yüzde 4
Adnan İğnebekçili sözlerine şöyle devam etti: “Çimento iç talebinin 2008 yılında yeniden yüzde 4 büyümeyle 47.3 milyon tona ulaşması, ayrıca ihracat piyasalarındaki canlılığa bağlı olarak, klinker ve çimento ihracatının da 10 milyon tonu aşması kuvvetle muhtemeldir. Rusya’ya yapılacak ihracattaki mevcut sorunların kısa sürede çözülmesi halinde sadece bu ülkeye en az 3 milyon tona yakın ihracat kuvvetle muhtemeldir. Son günlerde ihracatçı kuruluşlarımızın açıklamaları bu hedefin daha da yükseltilebileceğinin işaretini veriyor.”

Yeni Dönemde de Başkan Adnan İğnebekçili
Genel Kurul’un ardından yeni seçilen Yönetim Kurulu kendi toplantısını yaparak yeni dönem Başkanını belirledi. Buna göre, Adnan İğnebekçili yeni Yönetim Kurulu’nda da Başkanlık görevini sürdürmeye devam ederken, Mustafa Güçlü Başkan Vekili, Celalettin Çağlar ve Mehmet Göçmen ise Başkan Yardımcısı görevlerini üstlendiler.

Yeni dönem yönetim kurulu şöyle; ADNAN İĞNEBEKÇİLİ (Başkan-SET), MUSTAFA GÜÇLÜ (Başkan Vekili-ÇİMENTAŞ), MEHMET GÖÇMEN (Başkan Yardımcısı-AKÇANSA), CELALETTİN ÇAĞLAR (Başkan Yardımcısı-OYAK (ÜNYE)), ATALAY ŞAHİNOĞLU (Üye-NUH), BURHAN EVCİL (Üye-BURSA), DAVUT ULUS (Üye-KONYA), ERHAN KAMIŞLI (Üye-ÇİMSA), GÜLTEKİN AKSÜYEK (Üye-LİMAK), HİDAYET NALÇACI (Üye-GÖLTAŞ), KEMAL ÜMİT ÖZEL (Üye-OYAK),
LÜTFİ YÜCELİK (Üye - AŞKALE), MEHMET YAVUZ (Üye -DENİZLİ), NURİ ÖZKAYA (Üye-ASLAN), ŞEFİK TÜZÜN (Üye-CİMPOR), TANSU TUĞLU (Üye-ÇİMKO) ve TUFAN ÜNAL (Üye-BATIÇİM)

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-cimento-mustahsilleri-birligi-adnan-ignebekcili-ile-devam-karari-aldi_59957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!