Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğinde, Türkiye'nin yüzde 11 büyüdüğünü açıkladı. Söz konusu dönemde, cari fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 284 milyar 868 milyon lira oldu.

yapi.com.tr / AA
Türkiye Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2011 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 17,9'luk artışla 284 milyar 868 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise GSYH, yüzde 11'lik artışla 25 milyar 896 milyon liraya ulaştı.

Sabit fiyatlarla bakıldığında geçen yılın ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 12, ikinci çeyrekte yüzde 10,3, üçüncü çeyrekte yüzde 5,2, dördüncü çeyrekte de yüzde 9,2 büyüme göstermişti. Yılın tamamında ise ortalama büyüme yüzde 8,9'u bulmuştu.

Ticaret Sektörü, 32,5 Milyar Liraya Ulaştı

Türkiye ekonomisinde 2011 yılının ilk çeyreğinde sabit fiyatlarla en fazla büyüme gösteren sektör, ticaret oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,5 büyüyen sektör, bu yılın aynı döneminde yüzde 17,2 büyüme gösterdi. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 32,5 milyar liraya ulaştı.

Diğer sosyal, toplumsal ve kişisel hizmet faaliyetleri dışında tüm sektörlerde büyüme gözlendi.

En fazla büyüyen sektörlerin başında vergi ve sübvansiyon (yüzde 17,1), inşaat (yüzde 14,8), imalat sanayi (yüzde 12,3), elektrik gaz buhar, sıcak su üretimi ve dağıtımı (yüzde 12,3) geldi.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüyen Türkiye'yi, yüzde 9,9 ile Arjantin ve yüzde 9,7 ile Çin takip etti

Türkiye, dünyada bu yılın ilk çeyreğinde ekonomisi en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye'yi söz konusu çeyrekte yüzde 9,9 büyüme oranıyla Arjantin ve yüzde 9,7 büyüme oranıyla Çin takip etti. Yılın ilk çeyreğinde Singapur ekonomisi yüzde 8,3, Avrupa'dan Estonya yüzde 8, Litvanya yüzde 6,8 ve İsveç yüzde 6,5 oranında büyüme kaydetti.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD aynı çeyrekte yüzde 2,3, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya ise yüzde 4,8 büyüme sağladı. Fransa ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 2,2, İngiltere ekonomisi yüzde 1,8 ve İtalya ise yüzde 1 büyüdü.

Bu yıl 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketi Japonya ekonomisini derinden sarstı. Bu sarsıntı dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'nın ilk çeyrekte yüzde 0,7 daralmasıyla sonuçlandı.

Avrupa'da durum

Türkiye, hem geçen yılın son çeyreğinde hem de 2010 yılının tamamında olduğu gibi bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Avrupa'da Türkiye'den sonra en hızlı büyüyen ülkeler yüzde 8 ile Estonya, yüzde 6,8 ile Litvanya ve yüzde 6,5 ile İsveç oldu.

İlk çeyrekte 17 üyeli Avro Bölgesi'nde büyüme yüzde 2,5 ve 27 üyeli AB'de de yüzde 2,5 oldu.

G-20 üyesi gelişmekte olan ülkeler

Gelişmekte olan ülkelerden Çin, Hindistan, Arjantin ve Brezilya gibi ülkeler yüksek seviyeli büyüme oranlarını bu yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Arjantin ilk çeyrekte yüzde 9,9 oranında büyüme sağlarken, geçen yıl Japonya'yı geçerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, ilk çeyrekte yüzde 9,7 büyüdü. Çin geçen yıl yüzde 10,3 ve Arjantin ise yüzde 9,2 oranında büyüme sağladı.

Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan ilk çeyrekte yüzde 7,8 büyüdü. Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi Güney Kore, ilk çeyrekte yüzde 4,2 büyüdü. Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,5 büyüme sağladı.

Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilyanın bu yıl ilk çeyrekte büyüme oranı ise yüzde 5,4 oldu. Amerika kıtasının önde gelen ekonomilerinden Meksika, geçen yıl yüzde 5,5 büyüme oranına ulaşırken, bu yıl ilk çeyrekte büyüme oranı ise yüzde 4,6'yı buldu.

Gelişmekte olan ülkelerden Güney Afrika'nın ilk çeyrek büyümesi yüzde 3,6 olarak kaydedildi.

Geçen yıl yüzde 2,7 büyüyen Avustralya ekonomisi, 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1 büyüdü. Avustralya ekonomisi ilk çeyrekte önceki çeyrekle karşılaştırıldığında ise yüzde 1,2 oranında daraldı.

G-20 üyesi sanayileşmiş ülkelerden Rusya ilk çeyrekte yüzde 4,1 büyüdü.

Kanada'nın ilk çeyrek büyümesi ise yüzde 2,9 olarak kayıtlarda yer aldı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-dunyanin-en-hizli-buyuyen-ekonomisi_88151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!