Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Türkiye Gemiyi Çoktan Kaçırdı’

Avrupa Komisyonu İklim Eylem Genel Müdürlüğü Uluslararası Karbon Pazarı, Hava ve Deniz Ulaşımı Birimi Politika Uzmanı Dr. Marzena Chodor, Türkiye’nin temiz kalkınma mekanizmasına giden gemiyi çoktan kaçırdığını, çünkü Kyoto Protokolü’nü imzalamakta geç kaldığını vurguladı.

Cumhuriyet GazetesiAvrupa Komisyonu İklim Eylem Genel Müdürlüğü Uluslararası Karbon Pazarı, Hava ve Deniz Ulaşımı Birimi Politika Uzmanı Dr. Marzena Chodor, Türkiye’nin temiz kalkınma mekanizmasına giden gemiyi çoktan kaçırdığını, çünkü Kyoto Protokolü’nü imzalamakta geç kaldığını vurguladı.

İklim Platformu’nca Point Otel Barboros’ta düzenlenen “İklim Değişikliği ile Mücadelede Özel Sektör İçin Düşük Karbon Stratejileri” konulu yuvarlak masa toplantısında özel sektör temsilcilerine sunum yapan Chodor, Türkiye’nin Avrupa Karbon Piyasası ile ekonomisini uyumlu hale getirerek başka fırsatlar yaratabileceğini söyledi.

Chodor, “Küresel iklim değişikliğine karşı şimdi harekete geçmek, sonra harekete geçmekten daha ucuz. Isı arttıkça iklim değişikliğine uyum ve etkilerini azaltma programları daha pahalı olacak” dedi. Özel şirketlerin yeni ve temiz teknolojilere hızla yatırım yapmaları gerektiğini vurgulayan Chodor, eski teknolojilere takılıp kalanların zamanla piyasadan silineceğini ifade etti.

BM Vakfı Üst Düzey Politika Danışmanı Dr. Yasemin Biro, enerji talebinin 2050’de iki katına çıkacağının tahmin edildiğini vurgulayarak “2030’da ihtiyaç duyulacak enerjinin altyapısının yüzde 77’si şu an inşaat halinde. Bu inşaatların hepsi de gelişmekte olan ülkelerde. Bu yüzden emisyon azaltımı ve temiz enerji teknolojilerinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde kullanılması gerek” diye konuştu. Biro, temiz enerjiye yatırımın yüzde 97’sinin özel sektör tarafından yapıldığını anlatarak bu sektörün 2007-2008 döneminde yüzde 5 oranında büyüdüğünü belirtti.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-gemiyi-coktan-kacirdi_79192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!