Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye için 2017 Büyüme Beklentisini Yükseltti

OECD, Türkiye için 2017 yılı GSYH büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederken, 2018 için tahminini ise düşürdü.

yapi.com.tr/AA
Türkiye için 2017 Büyüme Beklentisini Yükseltti

OECD bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye'de ekonomiik aktivitenin 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve artan jeopolitik gerilimlerin etkisiye 2016'da yavaşladığını, bununla birlikte hükümetin aldığı bir dizi tedbirin etkisiyle hem özel sektörü tüketiminin hem de yatırımların toparlanmaya başladığını bildirdi.

OECD raporunda "Mali ve diğer tedbirler, ihracat talebinde toparlanmanın da desteği ile özel tüketimi ve yatırımları canlandırdı. Bunların kamu finansmanına ve kredi dağılımının kalitesine etkisi izlenmeli. Kurda keskin değer kaybı ve artan enflasyon bekleyişleri karşısında hara politikası duruşu sıkı, ancak ana politika faizinde açık artırımlar gerekli" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin global ve Avrupa değer zincirlerine daha fazla entegre olma yoluyla cari işlemlyer açığını daha da artırmadan net ihracatını artırmasının istihdam yaratımı için çok önemli olduğunu belirten OECD, bunun için Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşmasının derinleştirilmesi, tarım ve hizmetler sektörüne yayılmasının anahtar olduğunu savundu.

OECD raporunda Türkiye için 2016, 2017 ve 2018 büyüme tahminlerini yüzde 3,1, 3,4 ve 3,5 olarak ortaya koyarken, enflasyon beklentilerini ise 7,8, 10,4 ve 8,1 olarak duyurdu. İşsizlik oranlarının 2016, 2017 ve 2018'de yüzde 10,9-10,8-10,9 olacağını öngören OECD, cari işlemler açığı tanminlerini de yüzde 3,8-4,8-4,6 olarak ortaya koydu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-icin-2017-buyume-beklentisini-yukseltti_159394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!