Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye, 'İş Yapma Kolaylığı'nda 14 Sıra Düştü

Dünya Bankası tarafından yayımlanan 'İş Yapma Kolaylığı' listesinde, Türkiye bu yıl 55'inci sıradan 69'uncu sıraya geriledi.

yapi.com.tr
Türkiye, 'İş Yapma Kolaylığı'nda 14 Sıra Düştü

Dünya Bankası tarafından her yıl iş yapma kolaylığı ile ilgili olarak yayınlanan "İş Yapma Kolaylığı 2017" raporuna göre, Türkiye listede bu yıl 55'inci sıradan 69'uncu sıraya geriledi. Bunun nedeni olarak diğer ülkelerin reformlarda daha agresif davranması gösterildi.

Raporda iş ortamının verimliliğine ilişkin küresel ülke sıralamalarında birinci sırada Yeni Zelanda yer alırken, Singapur ikinci sırada yer aldı.

Rapora göre dünya genelinde rekor sayıda 137 ekonomi küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve faaliyetlerini kolaylaştırmaya yönelik kilit reformlar uygulamaya koydu.

Raporda dünya genelinde yeni bir iş kurmak 10 yıl önce ortalama 46 gün sürerken, bugün 21 gün sürdüğüne de dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 283 reformun yüzde 75'ten fazlasını gelişmekte olan ülkeler gerçekleştirirken, Sahra Altı Afrika Bölgesi tüm reformlar içinde dörtte birden fazla paya sahip oldu.

'Diğer ülkeler reformda daha agresif'

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, "Bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj diğer ülkelerin Türkiye'ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır" dedi.

İş yapma kolaylığında sadece Haziran 2016'ya kadar tamamlanan reformları yansıttığına da değinen Zutt, "Türkiye'nin son birkaç aydaki reformlarını yansıtmamaktadır ve önümüzdeki yıl sıralamadaki yerini yükseltebilir" dedi.

İlk 10 ülke

Sıralamalarda ilk iki sırada yer alan Yeni Zelanda ve Singapur'u Danimarka, Hong Kong, Çin, Kore, Norveç, İngiltere, ABD takip etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-is-yapma-kolayliginda-14-sira-dustu_151577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!