Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Kent Konseyleri: Çevre için Ortak Mücadele

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Ege ve Güney Marmara Çevre Komisyonu kuruldu. Çevre sorunlarının ele alındığı toplantıda bir dizi karar alındı.

yapi.com.tr
Türkiye Kent Konseyleri: Çevre için Ortak Mücadele

Evrensel'den Bülent Özgen'in haberine göre, Türkiye Kent Konseyleri Platformu Ege ve Güney Marmara Çevre Komisyonu kuruldu. Ülkedeki çevre sorunlarının ele alındığı toplantıda bir dizi karar da alındı.

Ayvalık'ta gerçekleştirilen Türkiye Kent Konseyleri Platformu toplantısına ev sahipliği yapan Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Türkiye'de çevre ile ilgili çözüm bekleyen insan odaklı pek çok sorunun olmasının yanında kara, deniz ve su kaynaklarını içeren doğal sitlere ve tabiat varlıklarına yönelik açık bir saldırı olduğunu belirtti. 

Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu'nun yanı sıra Ege ve Marmara'daki birçok Kent Konseyi temsilcileri de toplantıya katıldı katıldı.

Toplantı sonuç bildirgesi

Toplantı sonuç bildirgesinde öne çıkan maddeler şunlar;

* Günümüzde yaşanan çevre saldırıları, yaşamın vazgeçilmez varlıkları olan hava, su ve toprağa yönelmiş olup, mücadelenin devamlılığı ve kurumsallaşması olmazsa olmazımızdır.

Tüm canlıların ortak yaşam alanlarını yok etmeye yönelik bu saldırıların temel nedeni tüketime odaklanan sorumsuz endüstriyel faaliyetler uygun olmayan yerlerde ( termik santraller, RES’ler, HES’ler, JES’ler düzensiz yapılaşma ve devamında meydana gelen çevre kirliliği yaratıcıları olan kanalizasyon altyapısı, madencilik faaliyetleri, taşocakları vb.) sonucunda küresel iklim değişikliklerine varan etkilere neden olmaktadır.

* Yerli işbirlikçilerin arkasına sığınan ve iktidarlardan güç alan uluslararası emperyalist güçler, saldırılarında her türlü imkanı kullanarak yaşam alanlarımızı talan etmekte, çocuklarımızın bize emaneti olan doğayı, tarihsel, sosyal ve kültürel mirası yok etmektedirler.

* Çevre mücadelesi, isimlerden ve unvanlardan arındırılarak yürütülmesi gereken bir mücadele olup, ortak aklın ürettiği çözüm yolları tek çatı altında yönlendirilmelidir.

* Kent konseylerinin çevre saldırılarına karşı yürütülen yaşam alanlarımızı savunma mücadelesinin içerisinde olması, mücadelenin sekretaryasının yürütülebilmesi, mücadelenin tarihine not düşülebilecek hafıza deposunun oluşturularak bugüne ve geleceğe ışık tutacak yapının kurulması bakımından önemlidir. Ekonomik yönden güçsüz olan STK’ların yapamadığı birçok faaliyet daha rahat yürütülebilecektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-kent-konseyleri-cevre-icin-ortak-mucadele_157645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!