Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Türkiye Ürettiği Elektriğin 2 Katını Güneşten Üretebilir"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) liderliğinde hayata geçirilen Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi, uluslararası bir konferansla tanıtıldı. Bakan Güler, konferansın açılışında yaptığı konuşmada,

CNN Türk
"Türkiye Ürettiği Elektriğin 2 Katını Güneşten Üretebilir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneş enerjisi konusunda Türkiye'nin güneş haritasını çıkardıklarını belirterek, ''Türkiye şu an ürettiği elektriğin iki katını güneşten üretebilir'' dedi.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) liderliğinde hayata geçirilen Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi, uluslararası bir konferansla tanıtıldı. Bakan Güler, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, enerji verimliliği konusunun son zamanlarda çok büyük önem kazandığına dikkat çekti.

Petrol fiyatlarındaki artış ve küresel ısınma konusuna değinen Güler, "Bunun yansımaları çok iyi değerlendirilmeli ve buna karşı çaresiz olmadığımızı tüm dünyaya göstermemiz lazım" dedi. Güler, enerji verimliliğini bir uygulama değil, bir kaynak olarak gördüğünü ve bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'deki binaların yüzde 90'ında yalıtım olmadığını vurgulayan Güler, "Yalıtım bizim için hayati önemde. Bu binaların mutlaka yalıtımının yapılması lazım" dedi.

Enerji ve verimlilik kelimelerinden oluşturulan En-Ver projesine de değinen Güler, En-Ver'in aynı zamanda "aydınlatan" anlamına geldiğini söyledi. Bakan Güler, "Bu En-Ver'i sevelim ve uygulayalım. Ne kadar seversek, bu, ülkemizin kasasına giren para demektir. En-Ver aynı zamanda birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde rol modelidir" diye konuştu.

Hilmi Güler, Türkiye'deki her 100 vatlık lambanın 20 vatlık verimli lambayla değiştirilmesi durumunda Türkiye'de yaklaşık 4 bin 500 megavatlık bir kaynak elde edilmiş olacağını anlatarak, "Bu, barajlar açısından iki Keban Barajı anlamına geliyor. İki Keban Barajı'nı 6 yılda yapamazsınız. Ama lambaları değiştirerek iki ayda bu barajları yapma imkanınız olabilir" diye konuştu.

Türkiye'de ampul fabrikası bulunmadığına işaret eden Bakan Güler, "Bize pek yakışmıyor. Bu lamba fabrikasını kurmak o kadar da zor değil. Lamba meselesini ayrıca çözmemiz lazım" dedi. Beyaz eşyada da verimlilik açısından A ve üstü ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Güler, "Buna göre yaptığımız hesapta yüzde 30 tasarruf sağladığımız zaman bu da 2 Keban yapıyor" diye konuştu.

Her şirketin bir enerji yöneticisi olması gerektiğini vurgulayan Bakan Güler, Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nin bu konuda eğitim verdiğini anlattı. Güler, "Binadaki elektrik yönetimini ona yaptırabilirsiniz. Hiçbir şey yapmasa, sadece motoru tutup sıcaklığına baksa o bile yeterli" dedi.

Güneş enerjisi konusuna da değinen Bakan Güler, "Güneş enerjisi konusunda Türkiye'nin güneş enerjisi haritasını, atlasını çıkardık. Türkiye şu an ürettiği elektriğin iki katını güneşten üretebilir" dedi. Rüzgar enerjisi konusunda yapılan çalışmalardan da bahseden Bakan Güler, sadece bu ay 3 yerde rüzgar tesisi açılacağını kaydetti.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Güler, nükleer enerji konusunda bir gecikme olup olmadığının sorulması üzerine, "İhale süreci devam ediyor. Eylül ayında zarfları açacağız" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-urettigi-elektrigin-2-katini-gunesten-uretebilir_62160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!