Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türkiye 'Viking Ulaşım Projesi'ne Dahil Olursa Samsun ve İstanbul'a Seferler Düzenlenecek''

Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma Sorumlusu Vytautas Nauduzas, Türkiye'nin, Viking Ulaşım Projesi'ne dahil olması durumunda Illichvicsk Limanı'nından Samsun ve İstanbul'a seferler düzenleneceğini belirterek, ''Özellikle Samsun, Ortadoğu ülkeleri için çok önemli bir merkez olabilir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye 'Viking Ulaşım Projesi'ne Dahil Olursa Samsun ve İstanbul'a Seferler Düzenlenecek''

Foto: Metin Aktaş (AA)

Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma Sorumlusu Vytautas Nauduzas, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Jolanda Kriskovieciene ve Litvanya'nın Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan ile düzenlediği basın toplantısında, Viking Ulaşım Projesi'ni anlattı.

Globalleşen dünyada şirketlerin ürettikleri ürünleri diğer ülkelere göndermek için farklı ulaşım araçlarından faydalandığını dile getiren Nauduzas, ''Şirketler için en önemli unsur, maksimum ürün, minimum maliyettir. Taşımacılıkta en ucuz ulaşım aracı, demir yolu. Çünkü, özellikle kara yolu taşımacılığı hem uzun zaman alıyor hem de maliyeti daha fazla'' diye konuştu.

Türkiye'den yola çıkan bir tırın İran'a ancak 5 ile 7 gün arasında ulaşabildiğini, en fazla zamanın da gümrük girişlerinde harcandığına dikkati çeken Nauduzas, tren taşımacılığında ise bu sürenin 2-3 güne indiğini söyledi.

Nauduzas, Türkiye ile ulaşım alanında hazırladıkları Viking Ulaşım Projesi hakkında bazı görüşmelerinin olduğunu, bu projeye Moldova ve Gürcistan'ın aktif bir şekilde katıldığını belirtti.

Azarbeycan'ın da kısa sürede bu projeye katılacağına inandıklarını anlatan Nauduzas, şöyle devam etti:

''Viking Ulaşım Projesi ile Ukrayna'nın Baltık Denizi kıyısındaki Klaipeda Limanı'ndan başlayarak Karadeniz'e kıyısı bulunan Illichivsk Limanı'na kadar olan bölümde bin 734 kilometrelik demir yolu hattı olacak. Türkiye projeye dahil olursa Illichvicsk Limanı'nından Samsun ve İstanbul'a seferler düzenlenecek. Özellikle Samsun, orta doğu ülkeleri için çok önemli bir merkez olabilir. Ayrıca, Klaipeda Limanı'ndan dünyanın çok sayıda ülkesine mal gönderiliyor. Yani İran'dan gelen bir mal, bu hat üzerinden İngiltere'ye, Almanya'ya ve Fransa'ya 2-3 gün içinde rahatlıkla ulaşacaktır.''

Bir gazetecinin, ''Türkiye'nin, bu projeye dahil olma maliyeti nedir-'' sorusunu Nauduzas, ''Türkiye demir yolu ulaşımı açısından ciddi potansiyele sahip ve bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Türkiye bu proje için 7,5 milyar dolar civarında harcama yapmak durumunda'' yanıtını verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-viking-ulasim-projesine-dahil-olursa-samsun-ve-istanbula-seferler-duzenlenecek_91355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!