Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Türkiye Yabancılara Mülk Satışıyla Önemli Bir Finans Kaynağı Elde Edecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Abant'ta düzenlediği Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki önemli başlıklar hakkında açıklamalarda bulundu. Yabancılara mülk satışı konusunda değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, bu konunun geçmişte çeşitli siyasi tartışmalara neden olan bir konu olduğunu

yapi.com.tr / AA
"Türkiye Yabancılara Mülk Satışıyla Önemli Bir Finans Kaynağı Elde Edecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Abant'ta düzenlediği Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki önemli başlıklar hakkında açıklamalarda bulundu. Yabancılara mülk satışı konusunda değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, bu konunun geçmişte çeşitli siyasi tartışmalara neden olan bir konu olduğunu ifade ederek, ''Keşke Türkiye bunu geçmişte yapabilseydi. Keşke Türkiye geçmişte bu kanunu çıkartabilseydi'' diye konuştu. Çok yakın bir zamanda bu konunun da sonuca ulaşacağını bildiren Çağlayan, ''Bütün mesele şu anda esen rüzgarı iyi yakalayıp bunu iyi değerlendirebilmek'' dedi.

Konuya karşı çıkanların ''Siz topraklarımızı yabancılara satıyorsunuz'' dediğini kaydeden Çağlayan, mülk edinen yabancıların Türkiye'yi ve Türk insanını yakından tanıma fırsatı bulacaklarını söyledi. Türkiye'nin bu konuda geçmişte dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sermaye akımlarını kaybettiğini ifade eden Çağlayan, ''Türkiye şimdi bu konuda en güvenli liman'' değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin yabancılara mülk satışı yoluyla önemli bir finans kaynağı elde edeceğini vurgulayan Çağlayan, ''Bunların satılması demek daha fazla inşaat, daha fazla yapı, daha fazla inşaat malzemesi daha fazla istihdam anlamına gelecek'' diye konuştu.
    
''2023 son derece önemli''
    
Turquality ve marka yaratma çalışmaları hakkında da bilgi veren Çağlayan, Bakanlık olarak bu konuda her yıl 600 milyon lirayı destek olarak verdiklerini söyledi. Söz konusu destekler konusunda bundan sonra çok daha seçici olacaklarını belirten Çağlayan, çünkü Türkiye'nin girilen yeni dönemde model olarak gösterilen bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

OSB'lere meslek lisesi yatırımları teşvik kapsamında
    
OSB'lerde meslek liseleri yapılmasına ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda kendisine talimat verdiğini belirterek, ''OSB'lerde meslek lisesi yatırımlarını teşvik kapsamına alıyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yabancilara-mulk-satisiyla-onemli-bir-finans-kaynagi-elde-edecek_89793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!